Zapalenie kości i szpiku u szczeniaka – droga przebyta od rozpoznania do wyleczenia

Zapalenie kości i szpiku u szczeniaka – droga przebyta od rozpoznania do wyleczenia

Osteomyelitis to zapalenie kości obejmujące grupę chorób spowodowanych rozwojem reakcji zapalnej w tkance kostnej o różnym podłożu. W wyniku zapalenia dochodzi do degradacji kości z jednoczesnym podokostnowym procesem wtórnego kostnienia. Wyodrębnia się przebieg ostry bez widocznych zmian radiologicznych, natomiast manifestujący się zaburzeniami ogólnoustrojowymi, bolesnością oraz obrzękiem tkanek miękkich. Drugą postacią jest postać przewlekła, w której obecne są zmiany radiologiczne, występujące po ustąpieniu objawów ostrych. Do wczesnych symptomów radiologicznych zalicza się odczyn okostnowy, odkładanie się kości blaszkowatej ułożonej równolegle do osi długiej kości, a w późniejszym okresie powstawanie martwaków (fragmentów martwej kości oddzielonych od okolicznych tkanek). W 85% przypadków zmiany chorobowe w zapaleniu kości dotyczą kości długich, głównie kości udowych, piszczelowych, ramiennych i promieniowych. Bardzo często u młodych osobników proces może dotyczyć kilku kości, lokalizując się w miejscach o zwolnionym unaczynieniu włośniczkowym, tj. w nasadach u osobników dorosłych, przynasadach u osobników młodych. Ma to związek z tym, że u młodych zwierząt nasady i przynasady posiadają oddzielne naczynia krwionośne i zazwyczaj nie komunikują się ze sobą przez nasadę chrzęstną, co ma miejsce u zwierząt dorosłych.

Większość infekcji kości psów i kotów ma podłoże infekcyjne, rzadziej nieinfekcyjne. Nieinfekcyjne osteomyelitis, określane jako CRMO (ang. chronic recurrent multifocal osteomyelitis), jest rzadko spotykaną jednostką chorobową, o nie do końca poznanej etiologii (podejrzewa się tło immunologiczne, a konkretnie zaburzenie wrodzonego układu odpornościowego). Jej przebieg jest przewlekły i ma tendencję do nawracania. Infekcyjne zapalenie kości ma podłoże grzybicze i bakteryjne.

Grzybicze osteomyelitis powstaje na skutek przemieszczania się spor drogą hematogenną. Zmiany radiologiczne są na tyle niespecyficzne i zaawansowane, że trudno jest odró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy