Zachowawcze leczenie zespołu Conna u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zachowawcze leczenie zespołu Conna u psa – opis przypadku

Zespół Conna (nazywany również pierwotnym hiperaldosteronizmem) jest opisywaną u ludzi i zwierząt chorobą, w przebiegu której dochodzi do nadmiernej produkcji aldosteronu lub, w przypadku nietypowej postaci tego zespołu, innych mineralokortykosteroidów (1, 2). Nadprodukcja tych hormonów spowodowana jest przez aktywny wydzielniczo guz (gruczolak lub gruczolakorak) wywodzący się z kory nadnerczy (jednego lub – sporadycznie – obu gruczołów). Aktywne hormonalnie guzy kory nadnerczy u psów najczęściej wydzielają kortyzol, którego nadmierna produkcja prowadzi do rozwoju nadnerczowo-zależnego zespołu Cushinga. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do nadmiernej produkcji aldosteronu lub jednego z jego prekursorów (2-4).

Choroba najczęściej objawia się apatią i słabością mięśniową. W badaniach laboratoryjnych surowicy chorych psów stwierdzano obniżenie stężenia potasu (czasem z równoczesnym podwyższeniem stężenia sodu), natomiast w badaniu klinicznym stwierdzano podwyższenie ciśnienia krwi (2, 5). Zmiany te spowodowane są działaniem aldosteronu lub innego hormonu wykazującego aktywność mineralokortykosteroidową, w wyniku którego dochodzi do zwiększenia liczby i aktywności kanałów sodowych oraz pompy sodowo-potasowej w komórkach nabłonkowych kanalików zbiorczych. Zatrzymywanie sodu z kolei przyczynia się do zwiększenia objętości płynów pozakomórkowych i wzrostu ciśnienia krwi. Zwiększonemu zatrzymywaniu jonów sodu towarzyszy zwiększone wydalanie jonów potasu oraz jonów wodorowych, co przyczyniać się może do rozwoju zasadowicy oraz słabości mięśniowej (6-8).

Podstawą leczenia pierwotnego hiperaldosteronizmu jest chirurgiczne usunięcie zmienionego nadnercza. Leczenie to możliwe jest jednak jedynie w przypadku, gdy zmienione jest tylko jedno nadnercze. W przypadku aktywnych hormonalnie guzów w obu nadnerczach możliwe jest tylko leczenie zachowawcze (9). Wybór zastosowanej metody terapeutycznej zależy również od możliwości finansowych właściciela psa. W niniejszej...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy