Podwieszenie pochwy jako rozwiązanie problemu pokastracyjnego nietrzymania moczu u suk
Zmiana stosunków anatomicznych u suk po kastracji może prowadzić u niektórych z nich do problemów z trzymaniem moczu. Jest to związane ze zmianą napięcia mięśniówki pęcherza i cewki moczowej spowodowaną śródmiednicznym położeniem narządu (1, 9, 11-13, 18).
W skład dolnych dróg moczowych wchodzą pęcherz moczowy, pełniący funkcję zbiornika, oraz cewka moczowa, będąca przewodem wyprowadzającym i jednocześnie biorąca udział w procesie utrzymania moczu. Mocz wydzielany przez nerki stopniowo spływa moczowodami i gromadzi się w pęcherzu, co określa się jako fazę gromadzenia moczu, a następnie jest wydalany na zewnątrz, co określa się jako fazę mikcji.
Faza gromadzenia moczu
Podczas tej fazy dochodzi do korowego hamowania ośrodka mikcji, znajdującego się w odcinku lędźwiowym rdzenia kręgowego. Za zwiększenie napięcia mięśniówki cewki i szyjki pęcherza moczowego odpowiedzialny jest układ współczulny.
Pęcherz stopniowo wypełnia się, a jego ściana adaptuje się do zwiększającej się objętości bez wyraźnego wzrostu ciśnienia moczu. Po wypełnieniu około 1/3 zawartości fizjologicznej receptory znajdujące się w ścianie pęcherza emitują pojedyncze impulsy nerwowe, które docierają do kory mózgowej. W przypadku dalszego wypełniania dochodzi do zwiększenia częstotliwości i siły impulsów, aż do momentu uczucia silnego parcia na mocz w przypadku osiągnięcia maksymalnej pojemności fizjologicznej. W tym czasie odruchowo zwiększa się napięcie cewki moczowej i szyjki pęcherza, mające na celu utrzymanie moczu.
Faza mikcji
Podczas oddawania moczu ośrodek korowy przestaje wysyłać [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii