Pierwotny nowotwór wątroby u gołębia – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwotny nowotwór wątroby u gołębia – opis przypadku

Nabłonkowe guzy wątroby mogą się wywodzić z hepatocytów lub z nabłonka dróg żółciowych (1). Zdecydowanie najczęściej opisywanym u ptaków nowotworem z tej grupy jest rak dróg żółciowych (2, 3). Z innych typów nowotworów wątroby u ptaków obserwowano: białaczkę limfatyczną, wątrobiaka, naczyniakomięsaka krwionośnego, naczyniaka, gruczolaka wątrobowokomórkowego, włókniakomięsaka, gruczolakoraka, tłuszczaka i chłoniaka złośliwego. Rak wątrobowokomórkowy należy do pierwotnych, złośliwych nowotworów wątroby i wywodzi się z hepatocytów (4). Może przybierać różne postacie: masywnego guza poszczególnego płata wątroby lub licznych guzków w miąższu całej wątroby, a także rozległego nacieku (5, 6).

Warto zaznaczyć, że u psów jest to najczęstszy pierwotny nowotwór wątroby (7). Natomiast, mimo że u ptaków należy do rzadkości, opisano go np. u papużki falistej, nierozłączki czerwonoczelnej, kanarka, kury czy też kaczki czerwonogłowej (4, 8, 9, 10).

Gołąb pocztowy to nadal nieczęsty pacjent gabinetów weterynaryjnych. Znany jest także pod innymi nazwami: goniec, kurier, gołąb wędrowny, pocztylion czy listonosz. Ptak należy do odmiany gołębia skalnego, odznacza się szybkim i wytrwałym lotem, dobrze rozwiniętym zmysłem orientacji i zdolnością powracania do gołębnika z dużych odległości. Z doniesień historycznych wynika, że pocztą gołębiową posługiwano się w oblężonych miastach – Harlem (1572 r.), Leyda (1574 r.), Wenecja (1849 r.). W tym okresie gołębie pocztowe oddawały usługi handlowe, przekazując wiadomości np. o spekulacjach handlowych (5, 7, 10).

Opis przypadku

Do gabinetu weterynaryjnego trafił ośmiomiesięczny gołąb pocztowy, samiec o wadze ok. 300 g. Pacjent stracił apetyt i zaczął tracić na wadze. Z wywiadu wynika, że pierwszymi zauważonymi przez właściciela objawami były niechęć i trudności w pobieraniu pokarmu, a także znaczne osłabienie. Właściciela zaniepokoiły zwiększone pragnienie pupila i rozwodniony zielonkawy kałomocz. Badania kliniczne wykazały powię...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy