Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Keratoconus – stożek rogówki – opis przypadku z zastosowaniem leczenia chirurgicznego

Wraz z postępem rozwoju medycyny weterynaryjnej poszerza się pole możliwości chirurgicznego leczenia chorób oczu. Znaczna część okulistycznych pacjentów autorki artykułu wymaga interwencji chirurgicznej. Czasem jest to zabieg plastyki, do którego mamy czas się przygotować. Istnieją jednak wypadki, w których decyzja o zabiegu jest bardzo szybka i nie pozostawia czasu na planowanie.

Chirurgia okulistyczna jest specyficznym rodzajem chirurgii. Wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale i specjalistycznego sprzętu oraz odrobiny zdolności manualnych. Decydując się na specjalizację w tym kierunku, trzeba zdawać sobie sprawę z koniecznych inwestycji w sprzęt chirurgiczny. Zdaniem autorki okulistyka bez chirurgii nie istnieje, a samo leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach na niewiele się zdaje.

Przypadek takiego pacjenta został opisany w poniższym artykule. Historia jego choroby uczy nie tylko postępowania w tej specyficznej jednostce chorobowej, ale także tego, jak ważne są szybka diagnostyka i szybkie wdrażanie leczenia. W tej konkretnej sytuacji – leczenia chirurgicznego.

Jako lekarze musimy często podejmować niełatwe decyzje dotyczące wyboru leczenia. Gdy stawiamy na szali zdrowie i życie pacjenta, nie ma miejsca na pomyłki. Zdaniem autorki cechą dobrego chirurga jest jednak to, że wie, kiedy nie trzeba operować. Przypadek opisany w artykule nie pozostawiał jednak innego wyjścia niż zabieg chirurgiczny.

Kiedy do gabinetu trafia pacjent z rzadką chorobą, zawsze jest to okazja do zbierania cennego doświadczenia. Sytuacja pacjenta omówiona w dalszej części artykułu dotyczy wrodzonej rzadkiej choroby, a w zasadzie dwóch – zakaźnego zapalenia otrzewnej oraz stożka rogówki. Aby jak najlepiej zrozumieć istotę choroby omówionej w artykule, warto przypomnieć sobie specyfikę anatomii rogówki i jej funkcję.

Rogówka jest przezroczystą, najbardziej zewnętrzną warstwą chroniącą gałkę oczną. Pełni ona bardzo ważną funkcję, załamując i skupiając promienie sło...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy