Endokrynologia w praktyce. Niedoczynność tarczycy u psa – przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Endokrynologia w praktyce. Niedoczynność tarczycy u psa – przypadek kliniczny

Obraz kliniczny hipotyreozy bywa niezwykle złożony z uwagi na zaburzenia podstawowej przemiany materii, a w szczególności metabolizmu białek, węglowodanów i tłuszczów. W rzeczywistości nie zawsze spotykamy przypadki klasyczne, przebiegające z objawami ospałości, nietolerancji na zimno oraz otyłości, a zmiany skórne występują tylko w 60-80% przypadków (7, 17, 18). Jednym z powikłań niedoczynności tarczycy jest neuropatia, która może dominować w obrazie klinicznym.

Hipotyroksynemia powoduje niedobór ATP w neuronach oraz pogarsza transport aksonalny, zależny od pompy sodowo-potasowej (12). Częste w przebiegu niedoczynności tarczycy obrzęki śluzakowate, pojawiające się na przebiegu nerwów twarzowego i przedsionkowo-ślimakowego doprowadzają do deficytów neurologicznych w obrębie głowy (5, 11). Ponadto badanie histopatologiczne nerwów pobranych od psów chorych ujawnić może wtrącone międzywęźla, ciałka międzywęzłowe, nieregularność osłonki mielinowej i degenerację mieliny, natomiast w odpowiedzi na hiperlipidemię mają miejsce również miażdżyca i zatorowość naczyń mózgowych, prowadzące do ogniskowej encefalomalacji (2, 9, 20, 21). Istnieje zatem wiele przesłanek, by u psa z hipotyreozą podczas badania klinicznego poszukiwać zaburzeń nerwowo-mięśniowych.

Odwracając ten sposób myślenia, proponujemy, by w przypadku stwierdzenia takich problemów zawsze domniemywać istnienia przyczyny pierwotnej, zwracając szczególną uwagę na ewentualność występowania niedoczynności tarczycy. Rozpoznawanie wspomnianych zaburzeń opiera się na analizie wywiadu oraz wyników badania klinicznego i badań laboratoryjnych. Wśród instrumentalnych badań dodatkowych wymienia się elektromiografię (EMG) oraz odpowiedź pnia mózgu na bodziec akustyczny (BAER). Jednak z uwagi na ich ograniczoną dostępność częściej stosuje się badanie histopatologiczne wycinków mięśni i nerwów, które pozwala ponadto na odróżnienie miopatii od neuropatii (5).

U psów ras średnich oraz dużych w wieku średnim i stars...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy