Cukrzyca u psa – poważne wyzwanie terapeutyczne i dietetyczne. Cz. II. Przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cukrzyca u psa – poważne wyzwanie terapeutyczne i dietetyczne. Cz. II. Przypadek kliniczny

Do przychodni przy Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zgłosiła się właścicielka z 9-letnią suką rasy dalmatyńczyk, o masie ciała 18 kg, u której półtora roku wcześniej zdiagnozowano cukrzycę.

Opis przypadku

Na podstawie rozpoznania wprowadzono terapię insulinową, która była stosowana z powodzeniem przez cały ten czas. W trakcie terapii pojawiły się u pacjenta niepokojące objawy, takie jak apatia i osłabienie, znaczna utrata masy ciała w bardzo krótkim czasie, nasilające się wymioty i biegunka oraz objawy poliurii, polidypsji W wywiadzie ustalono, że suczka dwa tygodnie wcześniej zakończyła cieczkę.

W badaniu klinicznym, obejmującym pomiar temperatury oraz badanie barwy błon śluzowych i wielkości węzłów chłonnych, nie wykazano odchyleń od normy. Stwierdzono natomiast tachykardię, znaczną hiperwentylację płuc (oddech Kussmaula) – jednak bez wyczuwalnego zapachu acetonu w wydychanym powietrzu – oraz cechy znacznego odwodnienia (suche błony śluzowe, fałd skórny zanikający w powolnym tempie). Wykonano następnie dodatkowe badania diagnostyczne – badanie hematologiczne i biochemiczne krwi, badanie moczu oraz oznaczenie równowagi kwasowo-zasadowej (RKZ). Na podstawie wyników postawiono rozpoznanie: cukrzycowa kwasica ketonowa z towarzyszącym silnym zapaleniem trzustki (tab. 1, 2, s. 52).

Tab. 1. Wybrane parametry równowagi kwasowo-zasadowej krwi żylnej opisanego psa

Tab. 2. Wybrane parametry krwi opisanego psa przed rozpoczęciem terapii oraz w trakcie jej trwania

Ze względu na stan zagrażający życiu pacjenta rozpoczęto intensywną terapię, mającą na celu stabilizację oraz wyrównanie zaistniałych zaburzeń metabolicznych.

Terapię rozpoczęto od dożylnej podaży płynów w związku z określonym podczas badania klinicznego stopniem odwodnienia (określonym wówczas na ok. 8%). Zastosowano 0,9% NaCl w ilości 2000 ml/psa/dobę. Należy tu jednak pamiętać, że ilość płynów powinna być uz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy