Zwężenie i niedomykalność aorty, dysplazja zastawki dwudzielnej...

Zwężenie i niedomykalność aorty, dysplazja zastawki dwudzielnej, ubytek przegrody międzykomorowej i czynnościowe zwężenie tętnicy płucnej u kota

Omówienie

Ubytek przegrody międzykomorowej VSD jest jedną z częstszych wad wrodzonych serca u zwierząt (3). Jest też wadą, która bardzo często jest składową wad złożonych serca, a nawet wrodzonych wad pozasercowych (6). Jeżeli wziąć pod uwagę wszystkie wady, w skład których wchodzi VSD, to okazuje się ona być najczęstszą wadą wrodzoną serca (4).

Rozwój przegrody międzykomorowej w życiu płodowym jest dość skomplikowany i ciągle jeszcze nie do końca poznany. Przegroda międzykomorowa powstaje na skutek wydłużania i fałdowania cewy sercowej. Cewa początkowo przyjmuje kształt litery S, po czym bardziej przypomina literę V. Wspólna komora znajduje się w dolnej części tej „litery”. W świetle cewy dochodzi do powstania zgrubień na skutek intensywnego dzielenia się komórek, co prowadzi do powstania poduszek wsierdziowych. Ponadto stopniowe uwypuklanie komór doprowadza do poszerzenia ich światła oraz wytworzenia dolnej części przegrody międzykomorowej z grzebienia mięśniowego, który wzrasta w kierunku poduszek wsierdziowych na skutek proliferacji mioblastów. Tworzy się w ten sposób mięśniowa część przegrody, powyżej której występuje otwór międzykomorowy. W bliższej części przegrody międzykomorowej powstaje jej część błoniasta, która łączy się z częścią mięśniową (tę dalszą), przyczyniając cię tym samym do zarośnięcia otworu i zamknięcia połączenia między prawą i lewą komorą (7, 8).

Mechanizmy regulacji wzrostu poszczególnych składowych przegrody międzykomorowej ciągle jeszcze pozostają nieznane. Ogólnie rzecz ujmując, ubytki dzieli się zazwyczaj ze względu na ich położenie na: ubytki w części błoniastej przegrody, ubytki części mięśniowej, ubytki w drodze napływu do komory prawej i drodze odpływu z komory prawej (ryc. 1).

Jest to podział nazywany czasem żartobliwie geograficznym lub podziałem Soto (od nazwiska naukowca, który taki podział opisał) (7). Inny, często używany podział dzieli je na pojedyncze i liczne. U opisywanej kotki rozpoznano wysoko położony...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy