Serce trójprzedsionkowe u psów i kotów

Wyszukaj w serwisie

Serce trójprzedsionkowe u psów i kotów

Objawy kliniczne

W przypadku serca trójprzedsionkowego prawego poza szmerem sercowym głównym objawem jest sinica o różnym nasileniu. U ludzi opisuje się również dużą liczbę przypadków, które przebiegają bez objawów klinicznych (poza występowaniem szmeru sercowego). Opisywane są również przypadki wodobrzusza o różnym nasileniu.

Jeśli zaś chodzi o występowanie serca trójprzedsionkowego lewego, to objawy kliniczne oraz stopień ich nasilenia zależą od formy, jaką przyjmuje wada. Pacjenci z tą wadą mogą nie wykazywać żadnych objawów klinicznych. Mogą pojawiać się objawy: nietolerancji wysiłkowej, przyspieszonego oddechu, słabego przyrostu masy ciała, a także silna duszność czy sinica błon śluzowych. W związku z bardzo rzadkim występowaniem wady należy przypuszczać, że w przypadku zaawansowanych zmian dochodzi do zgonu przed postawieniem rozpoznania (6).

Rozpoznawanie

Zarówno w przypadku serca trójprzedsionkowego prawego, jak i lewego badaniem pozwalającym postawić rozpoznanie jest badanie echokardiograficzne, zarówno przezklatkowe, jak i przezprzełykowe. Badanie to w wątpliwych przypadkach można uzupełnić angiografią oraz tomografią komputerową (7).

Leczenie

W przypadku obu tych wad rokowanie długofalowe jest niepomyślne, jeśli pacjent nie zostanie poddany leczeniu chirurgicznemu. Postępowanie chirurgiczne jest leczeniem z wyboru. W przypadku braku możliwości wykonania operacji należy wprowadzić leczenia farmakologiczne, które ma na celu poprawę komfortu życia pacjenta, W przypadku serca trójprzedsionkowego lewego rozwija się niewydolność lewokomorowa. W przypadku serca trójprzedsionkowego prawego rozwija się [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy