Niespodzianki radiologiczne – ataki duszności u psa

Niespodzianki radiologiczne – ataki duszności u psa z niestabilnością szczytowo-obrotnikową

Omówienie

Jak wspomniano wyżej, napady duszności są dość kłopotliwym objawem w praktyce weterynaryjnej, ponieważ mogą być spowodowane różnymi przyczynami. W diagnostyce różnicowej na pierwszym miejscu plasują się choroby dróg oddechowych, ponieważ są one najczęstszą przyczyną duszności. U psa nie stwierdzono cech infekcji – nie miał podwyższonej temperatury ani patologicznego wysłuchu nad drogami oddechowymi. Nie stwierdzono również obecności nieprawidłowych dźwięków nad puncta maxima serca. Lekarz prowadzący nie był w stanie określić przyczyny dolegliwości, dlatego zdecydował się na diagnostyczne podanie antybiotyku oraz leku o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Uzyskano pożądany efekt – objawy ustąpiły i pies znów czuł się dobrze. Jednakże objawy duszności nawracały, dlatego wykonano badania dodatkowe, aby ustalić przyczynę choroby.

Rozpoczęto od badań krwi, ale nie wykazały one żadnych odchyleń od normy. Następnie wykonano badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, ale ono również nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Jako kolejną przyczynę postanowiono wykluczyć choroby serca, w tym celu wykonano badanie echokardiograficzne. Jedyną stwierdzoną w nim nieprawidłowością był przerost serca. Przerost ścian serca może być spowodowany różnymi przyczynami: kardiomiopatią przerostową, nadczynnością tarczycy, nadczynnością nadnerczy, chorobą nowotworową, chorobami nerek lub chorobami wątroby.

Wstępnie wykluczono kardiomiopatię przerostową, ponieważ występuje ona u psów bardzo rzadko. Ponadto choroba ta nie powoduje ataków bólu – musiałaby u tego pacjenta być zatem chorobą dodatkową, współistniejącą i komplikującą przebieg innej choroby odpowiedzialnej za ból. Postanowiono poszukiwać dalej głównej przyczyny dolegliwości. Ostre zapalenia nerek i wątroby, związane z np. obrzękiem zapalnym, powodują gwałtowny wzrost oporów w krążeniu i objawy ostrej niewydolności lewokomorowej prowadzącej do obrzęku płuc. Natomiast przerost lewej komory serca jest z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy