Niespodzianki radiologiczne – ataki duszności u psa

Niespodzianki radiologiczne – ataki duszności u psa z niestabilnością szczytowo-obrotnikową

Duszność jest opisywana jako subiektywne odczucie braku powietrza i jest najczęściej związana z chorobami układu krążenia. Jest to najbardziej powszechna forma duszności klasyfikowana jako duszność z głodem tlenowym. W drugiej grupie zebrano przyczyny, które są odpowiedzialne za kliniczny obraz przyśpieszenia oddechu, bez głodu tlenowego. Są to choroby związane z: bólem, stresem, zaburzeniami poziomu wapnia, chorobami nerek, cukrzycą itd. W tym artykule autorzy przedstawili przypadek psa, u którego duszność spowodowana była chorobą kręgosłupa szyjnego.

Opis przypadku

Do przychodni weterynaryjnej został przyprowadzony pies rasy Norwich terrier w wieku 5 lat o masie 9 kg (ryc. 1). Pies okresowo miał ataki złego samopoczucia i duszności. W czasie ataku dyszał pomimo braku wcześniejszego wysiłku fizycznego i umiarkowanej temperatury otoczenia. W czasie ataku był apatyczny i tracił apetyt – właściciele odnosili wrażenie, że psa „coś boli”. Leczenie objawowe przynosiło przejściową poprawę, ale ataki się powtarzały. W tej sytuacji zaproponowano właścicielom wykonanie badań dodatkowych.

Wykonano kolejno: badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, badanie echokardiograficzne oraz zdjęcie radiologiczne. W badaniu krwi i badaniu jamy ultrasonograficznym jamy brzusznej nie wykazano zamian patologicznych, natomiast badanie echokardiograficzne wykazało przerost lewej komory (ryc. 2).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy