Kardiomiopatia czy nie kardiomiopatia? Leczyć czy nie leczyć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kardiomiopatia czy nie kardiomiopatia? Leczyć czy nie leczyć?

Od ukazania się najnowszych wytycznych ACVIM (American College of Veterinary Internal Medicine) dotyczących kardiomiopatii u kotów mija już półtora roku. Mimo to wytyczne te wciąż pozostawiają wiele wątpliwości, a pewne kwestie nie są w pełni wyjaśnione. Niniejszy artykuł ma na celu poruszenie wybranych aspektów (szczególnie tych niejednoznacznych) diagnostyki i terapii kardiomiopatii u kotów zarówno z punktu widzenia praktycznego, jak i wspomnianych wytycznych ACVIM.

Kardiomiopatia jest chorobą, w trakcie której dochodzi do zaburzeń funkcjonalnych i strukturalnych mięśnia sercowego (1). Aktualna klasyfikacja wyróżnia następujące kardiomiopatie: przerostową (ang. hypertrophic cardiomyopathy – HCM), rozstrzeniową (ang. dilated cardiomyopathy – DCM), restrykcyjną (ang. restrictive cardiomyopathy – RCM), nieklasyfikowaną (ang. unclassified cardiomyopathy – UCM) oraz arytmogenną kardiomiopatię prawej komory (ang. arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy – ARVC) (2). HCM jest najczęstszą formą kardiomiopatii u kotów (1).

Najnowsze wytyczne ACVIM zalecają opis obrazu echokardiograficznego jako fenotyp kardiomiopatii (3). Jednakże podkreślono, że ustalenie fenotypu kardiomiopatii nie jest tak istotne jak określenie stadium choroby. Umiejętna ocena stadium choroby pozwala ustalić dalsze prawidłowe postępowanie z pacjentem. Dodatkowo mniejszą wagę przywiązano do tego, czy zmiany mają charakter pierwotny, czy wtórny. Oczywiście w toku diagnostyki zalecane są badania dodatkowe, aby wykluczyć czynnik pierwotny powodujący zmiany w mięśniu sercowym. Należy pamiętać, że określenie typu kardiomiopatii ma pewne ograniczenia, które wynikają między innymi z faktu progresji choroby czy zmian fenotypu w czasie. Określenie typu ma zatem charakter tymczasowy, określony podczas badania, i może zmieniać się w czasie.

Jak wspomniano, kardiomiopatia przerostowa może mieć charakter pierwotny (genetyczny) i wtórny (np. na tle nadczynności tarczycy). Do rozwinięcia genetyczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy