Jak rozróżnić obrzęk płuc kardiogenny od niekardiogennego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Jak rozróżnić obrzęk płuc kardiogenny od niekardiogennego?

Temperatura ciała

Temperatura ciała w obrzęku kardiogennym najczęściej nie jest podwyższona lub nawet jest obniżona (5).

Temperatura powyżej 39°C może sugerować toczący się proces infekcyjny i zapalny. Wzrost temperatury w znakomitej większości nie dotyczy chorób serca z kilkoma wyjątkami (bakteryjne zapalenie wsierdzia lub osierdzia, ropnie okolicy serca).

Badania krwi

Morfologia i biochemia − to badanie wykonuje się przy okazji, dlatego że zwierzęciu podejrzanemu o obrzęk płuc należy wykonać wkłucie dożylne, aby mieć stały port do podawania leków. Choroba wymaga bardzo intensywnego postępowania leczniczego. Analizując morfologię krwi, bierze się pod uwagę choroby zakaźne (nosówka), pasożytnicze (nicienie płucne), alergiczne. W biochemii zwraca się szczególną uwagę na poziom białka w surowicy. Jeśli jest on obniżony, przyczyną obrzęku może być obniżone ciśnienie onkotyczne. Kontroluje się stężenie mocznika i kreatyniny. W kardiogennym obrzęku płuc obraz krwi jest jak w stresie i obserwuje się azotemię przednerkową (3).

Stan nawodnienia

Należy określić stan nawodnienia organizmu – ocenia się: elastyczność skóry, zapadnięcie gałek ocznych, stan błon śluzowych (suche czy wilgotne), perfuzję, zasinienie. Należy sprawdzić też błonę śluzową w tylnych częściach ciała, np. okolicę narządów płciowych, czy nie ma zasinienia. Ma to znaczenie w przetrwałym przewodzie Botalla (łac. patent ductus arteriosus), który nie został rozpoznany i doszło do odwrócenia przecieku (z tętnicy płucnej do [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy