Jakie jest Twoje rozpoznanie? Ciekawy przypadek psa z polidypsją/poliurią i zmianami skórnymi – opis postępowania diagnostycznego. Cz. I
Badanie kliniczne
W badaniu klinicznym zaobserwowano w okolicy biodrowej obecność rozległego obustronnego wyłysienia wielkości dłoni. Włos zwierzęcia był łatwy w epilacji – w trichogramie większość włosów była w fazie telogenu. Skóra ww. okolicy była pokryta strupami, po usunięciu których uwidoczniono obecność wieloogniskowych zmian sącząco-nadżerkowych (ryc. 1a i 1b). Po wygoleniu włosów okazało się, że opisane zmiany były bardziej rozległe i obejmowały cały grzbiet zwierzęcia. Poza tym w badaniu klinicznym nie stwierdzono innych nieprawidłowości.
Badania dodatkowe
Hematologia i biochemia
Krew EDTA i surowica zostały wysłane do naszego laboratorium jako element rutynowego postępowania diagnostycznego. Morfologia krwi nie wykazała odstępstw od normy. W badaniu biochemicznym stwierdzono umiarkowane podwyższenie ALP (961 IU/l, zakres referencyjny: 0-212 IU/l), GGT (47 IU/l, zakres referencyjny: 0-10 IU/l) i nieznaczne podwyższenie ALT (227 IU/l, zakres referencyjny: 0-88 IU/l) oraz lipazy DGGR (220 IU/l, zakres referencyjny: 25-125 IU/l). Parametry nerkowe i elektrolity były w normie.
Czynność tarczycy
Całkowite T4 było nieznacznie obniżone (1,1 µg/dl, zakres referencyjny: 1,3-4,5 µg/dl). Stężenie TSH było w normie (0,3 ng/ml, zakres referencyjny: < 0,60 ng/ml).
Cytologia
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!