Jakie jest Twoje rozpoznanie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie?

Ciekawy przypadek psa z polidypsją/poliurią i zmianami skórnymi
– opis postępowania diagnostycznego. Cz. 2.

Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu.

INTERPRETACJA WYNIKÓW

Hematologia i biochemia

Umiarkowane podwyższenie ALP mogło odzwierciedlać obecność endokrynopatii/nadczynności kory nadnerczy. Biorąc pod uwagę umiarkowane podwyższenie GGT i nieznaczne podwyższenie ALT, możliwa była również choroba wątroby i dróg żółciowych (np. hepatopatia posterydowa). Nie można było całkowicie wykluczyć innych pierwotnych i wtórnych zaburzeń prowadzących do cholestazy i uszkodzenia hepatocytów. Dane z wywiadu nie wskazywały na ryzyko ekspozycji na toksyny.

Nieznaczne podwyższenie lipazy było najprawdopodobniej wtórne do działania endogennych glikokortykosteroidów. Chociaż objawy kliniczne nie wskazywały na obecność ostrego zapalenia trzustki, nie można było całkowicie wykluczyć innego zaburzenia prowadzącego do uszkodzenia pęcherzyków trzustkowych (np. przewlekłego zapalenia trzustki). Za bardzo mało prawdopodobne przyczyny wysokiej aktywności lipazy uznano chorobę jelit i zmniejszoną czynność nerek.

Czynność tarczycy

W tym przypadku nie zaobserwowano, typowego dla niedoczynności tarczycy, podwyższenia TSH. Niskie całkowite T4 i normalne TSH sugerowało obecność choroby pozatarczycowej/zespołu eutyreozy chorobowej (np. w przebiegu nadczynności kory nadnerczy). Pies nie przyjmował leków (np. egzogennych glikokortykosteroidów albo leków przeciwdrgawkowych), które mogłyby obniżyć stężenie T4. Biorąc pod uwagę, że u części psów z niedoczynnością tarczycy stężenie TSH jest w normie, wskazane było określenie stężenia wolnego T4, aby bardziej kompleksowo ocenić czynność tarczycy.

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy