Jakie jest Twoje rozpoznanie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakie jest Twoje rozpoznanie?

Ciekawy przypadek kota z mnogimi zmianami skórnymi i atypowymi komórkami we krwi – opis postępowania diagnostycznego. Część I.

Opis pacjenta

Kot, 10 lat, kastrowany samiec, europejski krótkowłosy.

Historia choroby

Głównymi zaburzeniami, które skłoniły właściciela zwierzęcia do pojawienia się w lecznicy weterynaryjnej, były przewlekłe wymioty i utrata ok. 2 kg masy ciała, do której doszło pomimo wzmożonego apetytu. Do wymiotów dochodziło właściwie codziennie, pojawiały się one zwykle parę godzin po posiłku. Wymiociny miały zróżnicowaną postać – składały się z niestrawionego pokarmu, były płynne lub miały mieszaną konsystencję. U pacjenta nie odnotowano zmiany w diecie ani zwiększonego wysiłku fizycznego. W tym samym czasie, w którym pojawiły się wymioty, doszło u niego do pojawienia się mnogich guzków skórnych. Właściciele nie zaobserwowali biegunki, kaszlu ani kichania.

Badanie kliniczne

W trakcie wizyty pacjent był apatyczny. Stwierdzono u niego poszerzenie powłok brzusznych, któremu towarzyszyło wychudzenie (wskaźnik kondycji 2/9). Badanie kliniczne potwierdziło również obecność licznych guzków skórnych (ryc. 1). Zmiany te były zróżnicowanej wielkości (od paru milimetrów do pół centymetra) i były zlokalizowane za lewym uchem oraz na bokach ciała; część zmian była zaczerwieniona. Nie zaobserwowano uchwytnych zmian w badaniu palpacyjnym okolicy tarczycy.

Badania dodatkowe

Hematologia

W badaniu morfologicznym krwi stwierdzono obecność bazofili (2,4 G/l, zakres referencyjny: 0-0,5 G/l) i limfopenię (0,82 G/l, zakres referencyjny: 1,5-7 G/l). W trakcie oceny mikroskopowej rozmazu krwi wykryto obecność dużych atypowych komórek (2,4 G/l, 15% wszystkich komórek jądrzastych). Komórki te przedstawiono na ryc. 2a-b.

Biochemia

Wykonano również badanie biochemiczne surowicy, w którym wykryto hipokaliemię (12,5 mg/dl, zakres referencyjny: 14,9-21,9 mg/dl), podwyższenie aktywności CK (256 U/l, zakres referencyjny: 33-168 U/l) i hipoalbumin...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy