Jądra w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jądra w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów. Cz. I

Spośród wszystkich dostępnych metod obrazowania ultrasonografia jest najpowszechniejszą metodą służącą do oceny zawartości worka mosznowego u psów i kotów ze względu na swoją nieinwazyjność i dużą zdolność rozdzielczą. Badanie radiologiczne oraz bardziej zaawansowane techniki obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny zstąpionych jąder, nie wprowadzają dodatkowych istotnych informacji diagnostycznych.

Ultrasonografia jąder jest bardzo czułą metodą, która pozwala wykazać drobne zmiany patologiczne często niemożliwe do stwierdzenia w badaniu klinicznym. W związku z powyższym badanie USG jąder powinno być wykonywane nie tylko w przypadku standardowych wskazań do badania (występowanie objawów zaburzeń dróg moczowo-płciowych, zaburzeń endokrynologicznych, wnętrostwa, niepłodności), ale również jako badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrycia i leczenia patologii. Dlatego w przypadku badania USG jamy brzusznej zawsze po wykonanym badaniu należy zbadać też jądra.

Postęp technologiczny w ostatnich latach dodatkowo zwiększył wartość badania ultrasonograficznego. Nowoczesne aparaty wyposażone w głowice o wysokiej częstotliwości i opcje dopplerowskie: dopplera kolorowego (CD) i tkankowego dopplera mocy (PD), znacznie poprawiły jakość obrazu i wykrywalność drobnych zmian. Pojawiły się także nowe narzędzia diagnostyczne – obrazowanie trójwymiarowe oraz elastografia. Badanie 3D jest często wykorzystywane w medycynie człowieka, zwłaszcza w ocenie położenia i objętości jądra niezstąpionego i ocenie jego waskularyzacji. W badaniu 3D ocena jądra jest dokładniejsza, gdyż możemy odwzorować dokładny kształt interesującego nas obszaru. Elastografia jest coraz szerzej stosowaną metodą w diagnostyce ultrasonograficznej, także w ocenie struktur moszny (ryc. 5). Znajduje szczególne zastosowanie w ocenie zmian ogniskowych w jądrze i w lepszym ich różnicowaniu (1, 2). Jest pomocna w odróżnianiu zmian zapalnych od nowotworowych oraz niejasnych zmian płynowy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy