Wsparcie zwierzęcia w okresie świąteczno-noworocznym

Wsparcie pacjenta w okresie świąteczno-noworocznym

Pod koniec roku właściciele zgłaszają się do lecznic po pomoc w zapewnieniu komfortu zwierzęciu podczas jego transportu oraz w ułatwieniu mu funkcjonowania w nowym miejscu. Chcą także zniwelować stres zwierzęcia związany ze zwiększoną liczbą otaczających go niedomowników. Najczęściej zgłaszają lekarzom strach oraz prezentowanie zachowań destrukcyjnych i narażenia na okaleczenia wynikające z prób rozpaczliwej ucieczki lub ukrycia się w wyniku wystrzałów fajerwerków.

W pierwszym przypadku istotne jest wykluczenie lub potwierdzenie choroby lokomocyjnej, która może być główną lub współistniejącą przyczyną stresu związanego z podróżą.

Stresu będącego wynikiem m.in. zaburzonego rytmu dnia oraz braku kontroli zmian w otaczającym środowisku doświadcza większość psów i kotów, ale nie wszyscy właściciele zdają sobie z tego sprawę. Rolą lekarza jest sygnalizowanie i edukowanie w tym zakresie opiekunów oraz danie im narzędzi do bezpiecznego przeprowadzenia zwierzęcia przez ten czas.

Najwięcej opiekunów zgłasza się po „tabletkę na Sylwestra”. Wielu przychodzi w ostatniej chwili, dlatego lekarz musi być przygotowany na każdy scenariusz. Część właścicieli nie ma świadomości, co dzieje się z ich czworonogiem, i korzysta z porad internetowych, często wyrządzając tym nieintencjonalnie więcej szkody straumatyzowanemu zwierzęciu. Lekarz powinien dysponować odpowiednim, indywidualnie dobranym wsparciem dla każdego pacjenta. Wyposażenie właścicieli przez lekarza weterynarii w odpowiednie rozwiązania, które będą mogli wykorzystać, jest niezwykle istotne dla komfortu pacjenta, a także buduje zaufanie w relacji lekarz – opiekun.

Wsparcie behawioralne

Strach jest naturalną emocją organizmu znajdującego się w potencjalnie zagrażających mu warunkach. Zbyt długie wystawienie na bodziec powodujący stres i brak poczucia kontroli nad sytuacją może prowadzić do pojawienia się lęku. Z kolei lęk może przerodzić się w fobię, czyli uporczywy strach pozbawiony funkcji adaptacyjnej i n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy