Dobre życie, dobra śmierć – czyli eutanazja psów i kotów w starszym wieku
Choroba, ból, zła jakość życia
Psy i koty w wieku 7+ przez wiele lat mogą pozostawać w dobrej formie fizycznej i emocjonalnej. W klinice autorów w ramach programu „Senior” kontrolą diagnostyczno-profilaktyczną coraz częściej objęte są psy w wieku 12-14 lat i koty w wieku 16-18 lat, a w pojedynczych przypadkach, nawet 21 lat. Wyniki te dowodzą, że etap wieku seniora może trwać długo, a nawet może być najdłuższym okresem w życiu zwierzęcia. Czas ten może zostać przeżyty spokojnie, zarówno w dobrym zdrowiu u zwierząt, jak i pełnym zadowoleniu u właścicieli.
Nieodwołalność biegnącego czasu sprawia jednak, że pojawiają się choroby. Mogą one rozwijać się wolno, nasilając swoją intensywność i przebiegając w formie przewlekłej, postępowej i nieodwracalnej, np. choroby serca z niewydolnością, choroby nerek czy stawów i kręgosłupa. Inne mogą rozwijać się szybko, z licznymi objawami zajmującymi kilka układów jednocześnie, np. zapalenie płuc, jelit, wątroby. Niezależnie jednak od przyczyn i szczegółowych rozpoznań stan ogólny starszych zwierząt szybko się pogarsza i ich funkcjonowanie we własnym środowisku staje się coraz trudniejsze. Początkowo obserwuje się osłabienie kontaktu emocjonalnego z ludźmi i pogorszenie samodzielności.
Zwierzęta mogą manifestować: zmienny apetyt, chudnięcie, duszność, kaszel, niechętny i utrudniony sposób poruszania, mogą mieć trudności w oddawaniu moczu i kału i wykazywać niepokój nocny. Izolują się, chowają, unikają zabaw, ludzi i innych zwierząt (2, 15, 19, 24, 28). Ten okres choroby wymaga od właścicieli rozpoczęcia [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii