Idiopatyczne chłonkopiersie u kotów
Chłonkopiersie (łac. chylothorax) jest objawem chorobowym spowodowanym nagromadzeniem się chłonki w jamach opłucnej. Powstaje ono w wyniku zaburzeń prawidłowego spływu chłonki do układu żylnego. W wyniku skrajnego przeciążenia układu chłonnego dochodzi do przedostawania się chłonki początkowo do tkanek, a następnie do jam ciała, m.in. do jamy opłucnej. Przyczyną chłonkopiersia może być niedrożność lub przerwanie ciągłości naczyń chłonnych.
Chłonkopiersie u kotów występuje stosunkowo rzadko.
Do jego głównych przyczyn należą:
- choroby układu krążenia (m.in.: kardiomiopatie, wodoosierdzie, tetralogia Fallota, dysplazja zastawki trójdzielnej),
- guzy śródpiersia (np.: grasiczak, mięsak limfatyczny śródpiersia, chłoniak),
- zakrzepica,
- przepuklina przeponowa,
- zaburzenia rozwojowe przewodu piersiowego,
- ziarniaki grzybicze oraz
- urazy klatki piersiowej (2, 3).
W niektórych przypadkach trudno jest określić pierwotną przyczynę gromadzenia się chłonki w jamach opłucnej. W takiej sytuacji mamy do czynienia z chłonkopiersiem idiopatycznym, które jest olbrzymim wyzwaniem terapeutycznym dla lekarza weterynarii.
Objawy kliniczne chłonkopiersia u kotów
Nasilenie objawów klinicznych chłonkopiersia u kotów jest uwarunkowane ilością chłonki nagromadzonej w jamach opłucnej. W przypadku jej znacznego nagromadzenia u kotów występują objawy ciężkiej niewydolności oddechowej, stanowiące zagrożenie dla życia zwierzęcia. Natomiast gdy w jamach opłucnej zgromadzi się niewielka ilość chłonki, chłonkopiersie może mieć przebieg [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii