Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia

Hipotensja, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi (średnie ciśnienie krwi tętniczej [MAP] na poziomie < 60 mmHg u małych zwierząt lub < 70 mmHg u koni), to drugie co do częstotliwości powikłanie anestezjologiczne (najczęstszym powikłaniem anestezjologicznym jest spadek liczby oddechów). Obniżenie ciśnienia często występuje jako skutek nadmiernie pogłębionej narkozy. Niedociśnienie prowadzi do zmniejszenia zaopatrzenia w krew (a co za tym idzie – w tlen) narządów i tkanek, a konsekwencje hipotensji zależą od tego, którego organu lub jakiego rodzaju tkanki dotyczy. Narządy o wysokim zapotrzebowaniu na tlen są najbardziej podatne na uszkodzenia. Są to na przykład: nerki, mózg i serce.

Niestety wiele stosowanych anestetyków (przede wszystkim leków stosowanych do narkozy wziewnej) przyczynia się do powstania niedociśnienia. Ponadto w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zmienił się profil naszych pacjentów, w efekcie czego częściej znieczulamy pacjentów spoza kategorii „młody zdrowy”. U pacjentów takich (noworodki, pacjenci geriatryczni, z zaawansowanymi postaciami chorób, itp.) dużo częściej pojawia się niedociśnienie podczas znieczulenia.

Przyczyny hipotensji

Możemy wyróżnić następujące przyczyny hipotensji:

Układ naczyniowy działa jak każdy inny układ, w którym musi krążyć płyn. Układ taki wymaga pompy (serce), płynu (krew) i rur (naczynia krwionośne). Niekorzystne zmiany w którejkolwiek części układu mogą być powodowane albo przez organizm pacjenta, albo przez anestezjologa, w obu przypadkach mogąc prowadzić do zmniejszenia ciśnienia. Zmiany te obejmują:

Nieprawidłową pracę pompy (tętno za wolne lub za szybkie, zaburzenia kurczliwości mięśnia sercowego). Przyczyny:

Choroba pacjenta (choroby sercowo-naczyniowe lub choroby powodujące zmiany sercowo-naczyniowe).
Anestetyki: na kurczliwość wpływają głównie anestetyki wziewne, na tętno – głównie opiaty; propofol może wpływać zarówno na kurczliwość, jak i tętno.

Nieprawidłowa objętość krwi krążącej. Pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy