Hiperfosfatemia i hipokalcemia w praktyce klinicznej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Hiperfosfatemia i hipokalcemia w praktyce klinicznej

Wtórna nadczynność przytarczyc

U wielu zwierząt z przewlekłą chorobą nerek rozwija się wtórna nadczynność przytarczyc, której sprzyja również niedostateczne wytwarzanie aktywnego metabolitu witaminy D przez niewydolne nerki. Wtórna nadczynność przytarczyc manifestuje się zmniejszeniem stężenia wapnia i zwiększeniem stężenia fosforanów oraz PTH w surowicy. Długotrwała, nieprawidłowo leczona wtórna nadczynność przytarczyc prowadzi do wielu zaburzeń ogólnoustrojowych, takich jak zmiany kostne ze zwiększonym ryzykiem złamań oraz zwapnienia w tkankach miękkich i naczyniach krwionośnych.

Zmniejszone stężenie fosforanów w surowicy stwierdza się w niektórych bardzo rzadkich, uwarunkowanych genetycznie chorobach nerek. W chorobach tych na skutek uszkodzenia cewek nerkowych dochodzi do zwiększonego wydalania fosforanów z moczem. Leczenie objawowe niedoczynności przytarczyc, niewydolności nerek oraz zaburzeń w metabolizmie witaminy D obejmuje suplementację wapnia i witaminy D lub jej aktywnych metabolitów.

W przewlekłej niewydolności nerek oprócz suplementacji wapnia i witaminy D konieczne jest także ograniczenie fosforanów w diecie, a w wielu przypadkach podawanie leków wiążących fosforany w przewodzie pokarmowym (sewelamer). Konieczne jest ściśle monitorowanie równowagi wapniowej oraz kwasowo-zasadowej (5).

Reasumując: homeostaza wapnia i fosforu jest ściśle ze sobą powiązana. Regulowana jest przez parathormon, kalcytoninę oraz witaminę D. Hormony te wpływają na przemianę wapnia oraz działają na kości, nerki oraz przemiany żołądkowo-jelitowe.

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy