Hemodializa u psów i kotów
Hemodializa polega na oczyszczaniu krwi z substancji niepożądanych w oparciu o zjawiska dyfuzji, ultrafiltracji i konwekcji. W procesie tym wykorzystana jest błona półprzepuszczalna, poprzez którą następuje wymiana substancji i wody pomiędzy krwią i płynem dializacyjnym.
Ultrafiltracja polega na przechodzeniu wody z osocza do płynu dializacyjnego pod wpływem ciśnienia przezbłonowego TMP (Transmembrane Pressure), które musi być większe niż 25 mmHg – ciśnienie onkotyczne osocza odpowiedzialne za utrzymanie wody w łożysku naczyniowym. Ultrafiltracja umożliwia w czasie hemodializy kontrolowane odwadnianie pacjenta z mocznicą, w przebiegu której mamy często do czynienia z przewodnieniem pacjenta do obrzęku płuc włącznie.
Wskazania do leczenia nerkozastępczego to: ostra mocznica, zaostrzenie niewydolności nerek i pogorszenie parametrów nerkowych w przebiegu mocznicy przewlekłej, przewodnienie, zatrucia substancjami przechodzącymi przez błonę półprzepuszczalną, np.: paracetamol, etanol, barbiturany (1).
Przeciwwskazania do hemodializy to:
- zwłóknienie otrzewnej,
- zrosty otrzewnej,
- otyłość,
- niewydolność oddechowa,
- przepuklina brzuszna lub pachwinowa,
- wczesny okres po zabiegu chirurgicznym,
- niedrożność jelit,
- zaawansowana ciąża.
Zabieg hemodializy musi być poprzedzony wprowadzeniem u pacjenta specjalnego cewnika dializacyjnego. Na jego wybór mają: [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii