Guz z komórek tucznych – choroba o nieprzewidywalnym, zaskakującym przebiegu. Jak planować leczenie mastocytomy
Syndrom paranowotworowy
Wystąpienie syndromu paranowotworowego jest ściśle związane z obecnością czynników prozapalnych w komórkach nowotworowych.
Objawy kliniczne związane z MCT – spadek apetytu, anoreksja, wymioty, biegunka, owrzodzenie, perforacja przewodu pokarmowego, anemia nieregeneratywna – mogą wystąpić w każdym stadium zaawansowania klinicznego i są niekorzystne rokowniczo (1, 11, 16).
Aby przeciwdziałać wystąpieniu syndromu paranowotworowego, należy wdrażać terapie lekami glikokortykosteroidowymi oraz antyhistaminowymi – antagonistami receptorów H1 i H2. Leki te łączy się ze sobą, podając je równoczasowo.
Wdrożenie prednizolonu oraz antagonistów receptora H1 i H2 przed zabiegiem wycięcia MCT zwiększają też szansę na osiągnięcie czystych marginesów poprzez stabilizację pseudokapsuły mas guza (16). Stopniowa redukcja dawki prednizolonu po zabiegu jest stosowana wg ogólnie przyjętych zasad.
Podsumowanie
Guz z komórek tucznych przerzuca się drogą naczyń i węzłów chłonnych, jest więc złośliwym nowotworem, który może mieć nieprzewidywalny przebieg. Czynniki determinujące leczenie to przede wszystkim stopień złośliwości guza, ale też jego umiejscowienie i stadium zaawansowania klinicznego. Podstawową metodą leczenia jest metoda chirurgiczna (szeroka resekcja) i jest ona najskuteczniejsza w przypadku MCT niskiego stopnia złośliwości. Ocena węzłów chłonnych pod kątem przerzutów ma kluczowe znaczenie dla dalszego leczenia (10) – tu przydatną procedurą jest mapowanie wartowniczych węzłów chłonnych. W przypadkach stwierdzenia przerzutów do węzłów chłonnych metoda chirurgiczna musi być uzupełniona terapią onkologiczną – terapia multimodalna z radioterapią, chemioterapią [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii