Grupy krwi i konflikt serologiczny u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Grupy krwi i konflikt serologiczny u kotów

Możliwość konfliktu wystąpi również, gdy zarówno kocur, jak i kotka będą heterozygotami AB. W tym zakresie istnieje 25-proc. prawdopodobieństwo wystąpienia w miocie kociąt z grupą B (bb).

W przypadku konfliktu serologicznego problemem jest ssanie matki przez pierwszą dobę po urodzeniu. Należy w takim przypadku karmić kocięta butelką przez 1-2 doby. Idealnym rozwiązaniem byłoby oznaczenie grupy krwi u kociąt, bo w przypadku kocura heterozygotycznego nie wszystkie kocięta muszą mieć grupę krwi A. Wiedząc, które kocięta mają grupę krwi B, można dokonać ich rozdzielenia – te z B pozostawić przy matce i cennej siarze, a te z A – dokarmiać (6, 7).

Zbadanie grupy krwi kotki przed kryciem jest podstawowym obowiązkiem każdego odpowiedzialnego hodowcy. Trzeba jednak pamiętać, że przy badaniu grupy krwi u kota określona jest jedynie grupa, w przypadku grupy krwi A bez dokładnych badań genetycznych nie wiadomo, czy kot jest hetero-, czy homozygotą (poza przypadkami, w których możemy to wywnioskować, znając genotypy rodziców, lub wnioskując z grup krwi potomstwa).

Reasumując, można stwierdzić, że u kotów, ze względu na obecność naturalnych alloprzeciwciał, wymagane jest wykonanie określenia grupy krwi przed każdą transfuzją. Pozwala to uniknąć ostrej reakcji po transfuzji oraz izoerytrolizy kociąt noworodków. Grupy krwi określamy za pomocą prostych testów, np. Alvedia, nawet u nowo narodzonych kociąt (pobranie krwi ze sznura pępowinowego). W przypadkach kiedy nie jest to możliwe, praktykuje się nakłucie opuszki kocięcia igłą i pobranie niewielkiej ilości krwi specjalnym [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy