Gruczolakorak trzustki psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Gruczolakorak trzustki psów i kotów

Nowotwory trzustki psów i kotów występują rzadko. Ze względu na pochodzenie dzieli się je na dwa rodzaje: egzokrynowe i endokrynowe. Guzy egzokrynowe wywodzą się z części zewnątrz­wydzielniczej trzustki. Stanowią one mniej niż 0,5% wszystkich typów nowotworów u psów i kotów (14, 24). Natomiast nowotwory endokrynowe wywodzą się z części wewnątrzwydzielniczej trzustki (wyspy Langerhansa) i są jeszcze rzadziej spotykane (14, 24).

Najczęstszymi nowotworami egzokrynowymi trzustki psów i kotów są gruczolakoraki (adenocarcinoma). Znacznie rzadziej występują gruczolaki (adenoma) – nowotwory łagodne, które mają z reguły przebieg bezobjawowy i wykrywane są przypadkowo w badaniu sekcyjnym lub podczas diagnostyki ultrasonograficznej innych chorób. Natomiast najrzadziej występującymi nowotworami egzokrynowymi trzustki są: chłoniak (lymphoma), rak płaskonabłonkowy (carcinoma planoepitheliale) oraz naczyniakomięsak limfatyczny (lymphangiosarcoma).

Gruczolakoraki trzustki to nowotwory złośliwe, które najczęściej rozpoznawane są w momencie, gdy nowotwór nacieka już okoliczne tkanki i pojawiają się przerzuty w innych narządach (14).

Miejscami predysponowanymi do wystąpienia metastaz są:

  • węzły chłonne krezkowe,
  • wątroba,
  • płuca oraz
  • serce (14).

U psów dodatkowo zmiany metastatyczne w przebiegu tej jednostki chorobowej mogą wystąpić w tarczycy, dwunastnicy oraz tkance podskórnej (14). Natomiast u kotów obserwuje się dodatkowo przerzuty w śledzionie, jelicie cienkim, jajnikach, otrzewnej, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy