Glikokortykosteroidy w dermatologii weterynaryjnej – sprzymierzeńcy czy wrogowie?
Eozynofilowe zapalnie mieszków włosowych z czyracznością
Etiologia choroby nie jest w pełni wyjaśniona, chociaż istnieją przypuszczenia o jej alergicznym podłożu. Glikokortykosteroidy, obok antybiotyków, są niezbędne w celu wyleczenia. Skuteczne są dawki przeciwzapalne – prednizon 1-2,2 mg/kg m.c. (10).
Eozynofilowa dermatoza krostkowa psów
W odróżnieniu do ziarniniaka eozynofilowego, w leczeniu tej rzadko występującej u psów choroby wskazane jest stosowanie wysokich, tj. immunosupresyjnych dawek glikokortykosteroidów (standardowo podaje się: prednizon lub prednizolon w dawce 2,2-4,4 mg/kg m.c.). Czas leczenia wynosi 5-10 dni. Po zaprzestaniu leczenia zwykle dochodzi do nawrotów (27).
Histiocytoza skórna (reakcyjna histiocytoza)
Choroby rozwija się w wyniku nienowotworowej proliferacji (rozplemu) histiocytów. W leczeniu stosowane są azatiopryna, cyklosporyna i właśnie glikokortykosteroidy w dawkach wysokich, tj. immunosupresyjnych. W części przypadków tej choroby u psów stwierdzono, że można osiągnąć cofnięcie się zmian po miejscowym zastosowaniu glikokortykosteroidów (triamcynolon, takrolimus, Panolog®) (29).
Złuszczające zapalnie skóry kotów niewywołane grasiczakiem
Ta rzadko występująca u kotów choroba, której etiologia nie jest znana, może być skutecznie leczona z zastosowanym glikokortykosteroidów. Stosuje się głównie prednizolon w dawce 4 mg/kg m.c. (można podawać również deksametazon i metylprednizolon w dawkach immunosupresyjnych) Glikokortykosteroidy w tym wypadku można łączyć z cyklosporyną (9, 20).
Pokrzywka barwnikowa u kotów
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii