Glikokortykosteroidy w dermatologii weterynaryjnej – sprzymierzeńcy czy wrogowie?
Zastosowanie glikokortykosteroidów w chorobach skóry
Choroby alergiczne
Glikokortykosteroidy powszechnie były i w dalszym ciągu są stosowane w objawowym leczeniu przeciwświądowym chorób alergicznych. Wraz z pojawieniem się nowych niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych, jak cyklosporyna, oklacytynib, czy ostatnio lokiwetmab, użycie leków tej grupy, szczególnie w przypadkach przewlekłych, znacząco spadło. W dalszym ciągu są one jednak użyteczne w przypadku, gdy niezbędne jest szybkie i krótkotrwałe ograniczenie świądu, jak w przypadku zaostrzeń choroby u zwierząt z AZS czy APZS. Ponadto dostępne są miejscowo działające glikokortykosteroidy niepowodujące działania ogólnoustrojowego chętnie używane w terapii proaktywnej, co zostanie przedstawione w dalszej części artykułu.
Zastosowanie glikokortykosteroidów w przypadku AZS
Jak nadmieniono, wraz z pojawianiem się nowych grup leków zastosowanie, szczególnie długotrwałe, glikokortykosteroidów u psów z AZS zmniejszyło się. Pacjenci chorujący na AZS zwykle wymagają długotrwałego, często dożywotniego leczenia i w takich przypadkach przewlekłe stosowanie glikokortykosteroidów jest obarczone możliwością rozwoju skutków ubocznych. Z tego powodu leki tej grupy powinny być stosowane wtedy, gdy nie jest planowane długotrwałe leczenie (nie dotyczy to miejscowo stosowanego aceponianu hydrokortyzonu niewykazującego działania ogólnoustrojowego), lub w przypadku nieskuteczności innych niesterydowych leków przeciwświądowych.
W AZS leki tej grupy są stosowane zarówno ogólnoustrojowo, jak i miejscowo. W przypadku podawania ogólnoustrojowego najczęściej stosuje się je doustnie, ale szczególnie w przypadku kotów, u których z przyczyn behawioralnych nie ma możliwości podania leku [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii