Głębokie ropne zapalenie skóry (pyoderma) owczarków niemieckich – rozpoznawanie i leczenie
Leczenie
Choroba wymaga długiego leczenia, które zwykle trwa od 10 do nawet 12 tygodni. Duże znaczenie ma dobór właściwego antybiotyku. Zwykle skuteczne są fluorochinolony, takie jak: marbofloksacyna lub enrofloksacyna (9). Enrofloksacyna podawana jest w dawce 5 mg/kg m.c. (8), marbofloksacyna jest natomiast stosowana w dawce 2 mg/kg m.c., chociaż niektórzy autorzy zalecają podawanie jej w dawkach wyższych – 2,5-5 mg/kg m.c. (11). Zalecanymi antybiotykami są ponadto: cefaleksyna (22 mg/kg m.c.), amoksycylina z kwasem klawulanowym (25 mg/kg m.c.), oksacylina (22 mg/kg m.c.) (6, 18).
W leczeniu choroby znajduje ponadto zastosowanie cefovecin, który podawany jest 3-krotnie (w odstępach 14-dniowych co oznacza 6 tygodni leczenia). Po takim czasie stwierdzono wyleczenie u 94% psów badanych, w pozostałych przypadkach należy podać kolejne dawki (15). Kolejnym antybiotykiem skutecznym w leczeniu głębokich ropnych zapaleń skóry jest cefpodoksym z kwasem klawulanowym w dawce 5 mg/kg m.c. jeden raz dziennie (16).
Prowadząc antybiotykoterapię choroby, należy przestrzegać zasady, by antybiotyki podawać przez ok. 2-3 tygodnie po ustąpieniu objawów klinicznych (u psów z gęstym podszerstkiem, jak owczarki niemieckie, trudno jest znaleźć wszystkie wykwity i tym samym istnieje możliwość, że nie wszystkie zostały dostrzeżone, co rodzi możliwość przedwczesnego zaprzestania leczenia).
Leczenie miejscowe u psów z GSDP ma charakter wspomagający. Szamponoterapia preparatami zawierającymi substancje przeciwbakteryjne może skrócić czas leczenia.
Szampony takie zawierają w swoim składzie [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii