Głębokie ropne zapalenie skóry (pyoderma) owczarków niemieckich – rozpoznawanie i leczenie
Objawy kliniczne
Typowy pacjent z rozpoznaną chorobą to owczarek niemiecki w wieku średnim (średnia wieku psów chorych to 7,5 roku), nieznacznie częściej będzie to samiec (6).
Pacjenci konsultowani są najczęściej już w dosyć znacznie zaawansowanym etapie choroby. Z wywiadu można uzyskać informacje, że przed pojawieniem się zmian na skórze u zwierzęcia występował świąd lub bolesność. W dalszym przebiegu choroby na skórze pojawią się wykwity: grudki, czyraki i krosty, nadżerki, wrzody, przetoki. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do powstawania rozległych obszarów pokrytych owrzodzeniami, nadżerkami i z martwicą skóry.
Wymienione zmiany lokalizują się na bocznej powierzchni ud, brzuchu, klatce piersiowej, jak również w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Objawy mogą dotyczyć również karku oraz kończyn. Występują również przypadki uogólnione. Ponieważ wykwity nie zawsze są dobrze widoczne (owczarki niemieckie mają gęsty podszerstek), by je dokładnie obejrzeć i zidentyfikować, należy wykonać tzw. „okienko diagnostyczne” poprzez wystrzyżenie sierści.
Okolice ciała, na których lokalizują się zmiany, są bolesne. Poza objawami dotyczącymi skóry nie występują nieprawidłowości dotyczące innych układów poza sporadycznie widocznym powiększeniem węzłów chłonnych powierzchownych.
Rozpoznanie
Rozpoznanie choroby nie jest łatwe, ponieważ nie istnieją swoiste metody diagnostyczne pozwalające na szybkie potwierdzenie rozpoznania. Jest ono ustalane poprzez wykluczenie innych chorób o podobnych objawach klinicznych. Jak nadmieniono we wstępie, istnieją czynniki predysponujące do rozwoju choroby, które należy również [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii