Geriatria w praktyce małych zwierząt i program ochronny Senior - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Geriatria w praktyce małych zwierząt i program ochronny Senior

Stwierdzenia i oceny, które znajdują się poniżej, są efektem obserwacji i doświadczeń klinicznych autorów. Artykuł przedstawia rys o rozwoju geriatrii, specyficznej części praktyki, z aktualnymi zaleceniami organizacji zawodowych w podejściu do starszych psów i kotów. Artykuł jest też zbiorem zasad realizowanych i sprawdzonych, które mogą pomóc lekarzom w początkach ich pracy gabinetowej. Jaką rolę odgrywa obecnie geriatria w praktyce małych zwierząt? Jak właściwie postępować ze starszymi zwierzętami i ich właścicielami? Czy polscy absolwenci wydziałów weterynaryjnych są dobrze przygotowani do oczekiwań stawianych przez właścicieli starszych zwierząt? Odpowiedzi na te i inne pytania padają wprost lub można je znaleźć między wierszami.

Rys historyczny

Z perspektywy dnia codziennego nie jest to widoczne, ale w medycynie dokonują się istotne przemiany. W XX wieku cała medycyna, w tym i weterynaria, była działaniem egalitarnym, podchodzącym do wszystkich pacjentów w równy sposób. Skupiała się na podobnym leczeniu wszystkich chorych osobników. Interna jest tego dobrym przykładem, zakładano bowiem, że istnieje pewna norma zdrowia, i jeśli ktoś jej nie spełniał, to dążyło się do tego, by ją spełniał. W weterynarii założenie to było rozciągnięte na wszystkie gatunki i grupy wiekowe zwierząt. I takim zasadom podporządkowany był ówczesny program studiów, nieróżnicujący pacjentów pod względem wieku i okoliczności zachorowania.

Taki sposób myślenia i działania stał się też dominujący w postępowaniu lekarskim absolwentów wydziałów weterynaryjnych do mniej więcej końca XX wieku. Działania te cechowała duża powtarzalność i rutyna, co w dużym stopniu eliminowało samodzielność, indywidualność i kreatywność lekarzy. Negatywnym przykładem tych zachowań był funkcjonujący w języku zawodowym zwrot „schematy leczenia”, o którym mówili studenci i lekarze podczas szkoleń w latach 90. ubiegłego stulecia.

Obecnie, w XXI wieku, medycyna w coraz większym stopniu zajmuje się j...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy