Farmakoterapia infekcji bakteryjnych układu oddechowego u psów i kotów. Część I
Właściwości farmakokinetyczne
Wiedza dotycząca właściwości farmakokinetycznych erytromycyny, klarytromycyny i azytromycyny u psów i kotów jest ograniczona, ponieważ brak jest monopreparatów zawierających te związki czynne do stosowania doustnego u zwierząt towarzyszących. Powyższe substancje czynne są dostępne w preparatach leczniczych zarejestrowanych w Polsce do stosowania u ludzi. Użycie u zwierząt jest możliwe po spełnieniu warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia nr 1388 z dnia 27 listopada 2018 roku.
Erytromycyna jest niestabilna w obecności soku żołądkowego, dlatego jest wytwarzana w postaci powlekanych tabletek dojelitowych, kwasostabilnych soli (stearynianów), estrów (etylobursztynianu) i soli estrów (estolanu). Po podaniu doustnym biodostępność leku u psów jest niska i wynosi poniżej 25%, okres półtrwania u psów i kotów to 60-90 minut. Lek bardzo łatwo wnika do większości tkanek i płynów zewnątrzkomórkowych, osiągając w nich stężenie terapeutyczne w ciągu 2-3 godzin. Lek nie przechodzi do OUN, natomiast przechodzi przez łożysko, uzyskując w organizmie płodu stężenie 5-20% stężenia osiąganego w osoczu samicy.
Erytromycyna ma zdolność osiągania w wydzielinie układu oddechowego stężenia wielokrotnie wyższego niż w osoczu. Lek w wysokim stopniu łączy się z białkami krwi (73-81%), natomiast estolan erytromycyny łączy się z białkami krwi w 96%, co w przypadku występującej hipoalbuminemii w sposób istotny zwiększa aktywność leku, ale również nasila jego działania niepożądane. Lek podlega krążeniu jelitowo-wątrobowemu. W wątrobie ulega demetylacji do nieaktywnego metabolitu. Erytromycyna jest wydalana głównie z kałem, przede wszystkim w postaci niezmienionej, w niewielkim stopniu w postaci metabolitu. Z moczem lek wydalany jest jedynie w około 2-5% podanej dawki.
Klarytromycyna jest lekiem stabilnym w środowisku kwaśnym, po podaniu doustnym dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, szczególnie z jelit cienkich, biodostępność leku u psa jest wysoka i wynosi 60-80%, u kota 55%. Biodostępność leku nie ulega zmianie w obecności [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii