Wybrane leki stosowane w gastroenterologii psów i kotów. Co wiemy? Aktualne wytyczne
Leki o działaniu prokinetycznym
Za aktywność ruchową przewodu pokarmowego odpowiada głównie autonomiczny układ nerwowy poprzez przywspółczulne włókna nerwu błędnego. Stymuluje on motorykę oraz wydzielanie soku żołądkowego za pomocą acetylocholiny. Leki prokinetyczne wpływają regulująco na mięśniówkę gładką przewodu pokarmowego.Do leków o takim działaniu należą:
antagoniści receptora dopaminowego D2 (itopryd, domperidon),agoniści receptora 5-HT4 (cizapryd, tegaserod, mozapryd, prukalopryd),antagonista receptora D2/agonista receptora 5-HT4 (metoklopramid),agonista receptora motyliny (erytromycyna),agonista receptorów opioidowych (trimebutyna).
Na potrzeby niniejszego artykułu autorzy skupili się przede wszystkim na omówieniu leków najczęściej zalecanych w gastroenterologii psów i kotów, tj.: metoklopramid, itopryd, cizapryd, prukalopryd oraz trimebutyna.
Metoklopramid
Metoklopramid działa poprzez blokowanie receptorów dopaminowych D2 oraz pobudzanie receptorów 5-HT4 serotoniny. Wpływa również na uwalnianie przekaźnika acetylocholiny oraz aktywność receptorów muskarynowych w organizmie. Blokuje receptory D2 w strefie chemoreceptorów rdzenia, co zatrzymuje nudności i wymioty. W medycynie ludzi aktualnie stosuje się metoklopramid tylko do krótkotrwałego leczenia nudności i wymiotów. Lek przede wszystkim przyspiesza opróżnianie żołądka z płynów oraz poprawia perystaltykę odźwiernika, ale nie wpływa na motorykę jelita czczego i okrężnicy (1). Dane na temat wpływu metoklopramidu na opróżnianie żołądka z treści pokarmowej są rozbieżne.
Wynika to z faktu, że wpływ leku jest zależny od wstępnej motoryki żołądka oraz uformowania treści pokarmowej. Po podaniu wysokiej dawki metoklopramidu opróżnianie antrum żołądka z małych cząstek pokarmu może ulegać nawet opóźnieniu ze względu na następujący skurcz wpustu odźwiernika. W medycynie weterynaryjnej lek jest stosowany do leczenia nudności i wymiotów u psów i kotów oraz w przypadkach refluksu żołądkowo-przeł...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj sięlub
zarejestruj sięMogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2845 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych