Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część I – badanie szczura hodowlanego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Echokardiografia zwierząt egzotycznych. Część I – badanie szczura hodowlanego

Kardiologia jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny weterynaryjnej. Choroby serca u szczurów spotykane są dość często i stanowią obecnie duży odsetek pacjentów w gabinecie kardiologicznym. Szczury trzymane w domu żyją coraz dłużej dzięki fachowej opiece lekarzy weterynarii, którzy zajmują się gryzoniami.

Echokardiografia jest narzędziem diagnostycznym znanym w medycynie weterynaryjnej od dawna. Obecnie, ze względu na sprzęt coraz wyższej jakości, możliwe jest wykonanie tego badania u pacjentów o małych rozmiarach i niskiej masie ciała.

Wymagania sprzętowe oraz regulacja trybów obrazowania

Ze względu na specyfikę pacjenta, jego ruchliwość oraz małe rozmiary konieczne jest stosowanie głowic wysokiej jakości. Obecnie stosuje się prawie wyłącznie głowice wieloprzetwornikowe, czyli tzw. phased array, które umożliwiają emisję ultradźwięków o kącie rozwarcia wiązki do 90°. Głowice ultradźwiękowe składają się z 64-256 kryształów piezoelektrycznych, które są sterowane elektrycznie niezależnie od siebie oraz umożliwiają generowanie i odbieranie ultradźwięków (1). W praktyce oznacza to lepszą jakość obrazu oraz kształt głowicy. Często są dość małe i mają płaską, wąską „główkę”. Sondy powinny mieć częstotliwość 7,5-15 MHz.

Ogólne i strefowe wzmocnienie obrazu – GAIN

Aparat echokardiograficzny umożliwia zmianę ogólnego wzmocnienia całości obrazu oraz zmianę wzmocnienia strefowego. Suwaki wzmocnienia strefowego umożliwiają regulowanie wzmocnienia w poszczególnych strefach obrazu w różnych odległościach od sondy. W przypadku szczura musimy pamiętać, że serce będzie znajdowało się na samej górze obrazu, nawet przy ustawieniu maksymalnego zoomu lub głębokości obrazu (DEPTH).

Regulacja wielkości sektora

Lepiej będziemy widzieli szczegóły obrazu, jeśli zmniejszymy sektor do 60 lub 45. Należy także maksymalnie zwiększyć SWEEP (prędkość obrazowania) w przypadku użycia M-mode.

Szczur – pacjent kardiologiczny

U tego gatunku w literaturze o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy