Diagnozowanie i leczenie zapalenia trzustki u psów i kotów
Objawy kliniczne
Objawy zapalenia trzustki są zazwyczaj nieswoiste, mogą pojawić się: biegunka, częste wymioty, gorączka, apatia, brak apetytu i niechęć do pobierania wody oraz bolesność przy omacywaniu jamy brzusznej, szczególnie okolicy przodobrzusza (18, 19). Ból w okolicy jamy brzusznej jest głównym objawem zapalenia trzustki u człowieka, u psów i kotów występuje stosunkowo rzadko (3). W przypadku silnej bolesności w obrębie jamy brzusznej można czasami zaobserwować u psów charakterystyczną postawę ciała, tzw. „pozycję modlitewną”, w której zwierzę wyciąga przednie kończyny do przodu i dotyka do podłoża mostek oraz częściowo przodobrzusze. Czasami u zwierząt można zaobserwować również wygięty grzbiet do góry i podczas omacywania bardzo napiętą jamę brzuszną – tzn. „deskowaty brzuch”. U kotów objawami zapalenia trzustki mogą być: brak apetytu, apatia, odwodnienie, spadek masy ciała, żółtaczka, gorączka i/lub biegunka (20).
Diagnostyka
Rozpoznanie zapalenia trzustki jest dość trudne i opiera się na danych uzyskanych z wywiadu, wyniku badania klinicznego, wynikach badań laboratoryjnych krwi (hematologicznych i biochemicznych), wynikach badań obrazowych, np. ultrasonografii czy tomografii komputerowej, lub wyniku biopsji trzustki.
Wywiad oraz badania laboratoryjne krwi
W wywiadzie przeprowadzanym z właścicielem zwierzęcia powinno się w szczególności wnikliwie wypytać o rodzaj i skład karmy, jaką zwierzę otrzymuje, oraz o możliwe przekąski lub dodatki do karmy, jakie właściciel podaje psu lub kotu. Ważną informacją będzie uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy u zwierzęcia nie wystąpił niedawno uraz związany z jamą brzuszną (uderzenie, wypadek komunikacyjny), gdyż urazy w obrębie jamy brzusznej, mogą spowodować spadek perfuzji i niedociśnienie w trzustce.
Wyniki badań biochemicznych [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii