Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w schorzeniach...

Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej w wybranych schorzeniach górnych dróg moczowych u psów i kotów. Cz. II

Wybrane choroby miąższu

Zawał nerki

Jest to schorzenie często wykrywane przypadkowo podczas badania ultrasonograficznego nerek. Zawał obserwuje się w warstwie korowej nerki, gdyż jest on wynikiem zatkania przepływu w odgałęzieniu tętnicy łukowatej. Swoim kształtem przypomina on trójkąt zwrócony wierzchołkiem w stronę miedniczki nerkowej, a podstawą – do torebki nerki. W zależności od tego, czy jest to faza ostra, czy przewlekła, obserwuje się odpowiednio w stanie ostrym wybrzuszenie torebki nerkowej, a obszar objęty zawałem jest hipoechogeniczny. W stanie przewlekłym obszar objęty zawałem ulega atrofii, powodując wgłębienie torebki nerkowej o hiperechogenicznej strukturze (ryc. 7) (2).

Zmiany echogeniczności miąższu

Podczas badania ultrasonograficznego nerek należy pamiętać, że miąższ nerek zwierząt młodych jest bardziej hipoechogenny w porównaniu do miąższu nerek zwierząt starszych. Dodatkowo u starszych, zwykle kastrowanych, kocurów z wiekiem na skutek odkładania się wakuoli tłuszczowych w nabłonku kanalików nerkowych na USG obserwowany jest wzrost echogeniczności kory (11, 12).

Wiele schorzeń powoduje wzrost echogeniczności miąższu nerek; wśród nich należy wymienić m.in.:

ostre i przewlekłe zapalenie kłębuszkowe,

ostrą niewydolność nerek,

ostrą martwicę kanalików nerkowych,

śródmiąższowe zapalenie nerek,

cukrzycę,

zwłóknienie,

amyloidozę,

zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów.

Procesy ostre mogą przebiegać w sposób niespecyficzny. Może dochodzić do obrzęku narządu oraz do zwiększenia lub zmniejszenia jego echogeniczności, chociaż najczęściej pozostaje ona bez zmian. Zwykle stosunek kory do rdzenia nie ulega zmianom, jak ma to miejsce w procesach przewlekłych, w których to dochodzi do zacierania się granicy wraz ze wzrostem echogeniczności miąższu. W przypadku procesów przewlekłych wielkość nerek pozostaje bez zmian lub nawet ulega zmniejszeniu na skutek postępującego zwłóknienia narządu. Z racji braku swoistości zmi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy