Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym

Aby uprościć problem oceny radiograficznej zapalenia płuc, można dokonać podziału według obrazu morfologicznego (9). Jednak nie zawsze jest możliwe jednoznaczne ustalenie, czy w danym przypadku radiogram prezentuje zapalenie płatowe, płacikowe, odoskrzelowe czy raczej śródmiąższowe. Decyduje o tym możliwość różnorodnego przebiegu choroby oraz współistnienia ze sobą jej poszczególnych postaci. Dodatkowo u badanego zwierzęcia oprócz zapalenia płuc mogą występować inne choroby, które nawet nie muszą wpływać na przebieg samego zapalenia płuc, ale mogą być widoczne na radiogramie i utrudniać postawienie rozpoznania.

Innym, nie mniej istotnym elementem radiograficznej oceny zapalenia płuc jest stosowana terminologia. Wyjaśnienia wymagają zwłaszcza dwa terminy: nacieczenie i zagęszczenie. Pierwszy niewątpliwie został „zapożyczony” z języka patologów. Jego radiologicznym odpowiednikiem jest „zagęszczenie” oznaczające obszar tkanki płucnej o zmniejszonej przejrzystości. Obecnie obserwuje się wykorzystywanie przez radiologów zarówno obydwu wymienionych terminów, jak i określeń typu: rysunek/zmiany pęcherzykowe, okołooskrzelowe, śródmiąższowe, a także zacienienie pęcherzykowe/śródmiąższowe (11). Tym samym współcześnie znaczenie słów „nacieczenie”; „zagęszczenie”; „zmiany”; „zacienie” w odniesieniu do tkanki płucnej o obniżonej powietrzności stały się równo znaczące. Ważne, żeby do tych określeń dodać następne, które umożliwią dokładne zlokalizowanie nieprawidłowości, a może nawet ustalenie, czy zapalenie ma charakter ostry, czy przewlekły. Ważne też jest to, by pamiętać, że wszystkie odnoszą się do stopnia upowietrzenia tkanki płucnej, a nie wskazują na przyczynę takiego stanu.

Cechy radiograficzne poszczególnych zagęszczeń

Pojawia się pytanie o cechy radiograficzne poszczególnych zagęszczeń. W najprostszym ujęciu zagęszczenia pęcherzykowe (ryc. 1) powstają, gdy pęcherzyki płucne zamiast powietrzem zostają wypełnione płynem (np. wysięk, krew) bądź komórkami (np....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy