Wykorzystanie białek ostrej fazy w praktyce klinicznej
Materiały i metody
Przeanalizowano dokumentację medyczną 10 psów i 10 kotów, które były przyjęte i zdiagnozowane w Lecznicy Weterynaryjnej ArsVet w Krynicy-Zdroju od grudnia 2020 r. do kwietnia 2021 r. Materiałem do badań była surowica uzyskana z krwi żylnej, odpowiednio inkubowana i odwirowana. Badania przeprowadzano w dniu pobrania krwi.
Dane wykorzystane z dokumentacji medycznej dotyczyły: gatunku, płci, rasy, wieku, objawów klinicznych, poziomu WBC i stężenia CRP i SAA w surowicy krwi. Do analizy wartości WBC użyto automatycznego analizatora hematologicznego (Mindray BC-2800 Vet, Shenzhen Mindray Bio-Medical Electronics Co). Wartości WBC powyżej 16,5X109/l u psów świadczą o istniejącym procesie zapalnym w organizmie, u kotów natomiast powyżej 19X109/l.
Pomiary wartości CRP
Stężenie CRP w surowicy psów określano przy pomocy testów diagnostycznych na analizatorze Vcheck V200 (Vet Expert, producent BIONOTE Co.) zgodnie z instrukcją producenta. Zakres pomiaru stężenia CRP w surowicy psów wynosił od 10 mg/l do 200 mg/l, przy czym wartości do 20 mg/l uważa się za fizjologiczne; wartości między 20-30 mg/l są dwuznaczne – mogą świadczyć o wzrastającym poziomie białka ostrej fazy w organizmie; wartości powyżej 30 mg/l świadczą o procesie patologicznym w organizmie.

Pomiary wartości SAA
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii