Wpływ NLPZ na śluzówkę przewodu pokarmowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ NLPZ na śluzówkę przewodu pokarmowego

NLPZ a uszkodzenie przewodu pokarmowego

Skuteczność w łagodzeniu bólu i stanów zapalnych nieselektywnych NLPZ wiąże się ze znacznym ryzykiem wystąpienia poważnych działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Długotrwała terapia NLPZ generuje niekorzystne powikłania, począwszy od nadżerek i wybroczyn podśluzówkowych do zagrażających życiu zmian, takich jak krwawienia i perforacje (17). Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi ze stosowaniem NLPZ u psów są nadżerki i owrzodzenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, często nazywane gastropatiami wywołanymi przez NLPZ.

Twierdzenie to w związku z rzadkim wykonywaniem kolonoskopii u psów nie jest do końca słuszne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne powodują także uszkodzenie dalszego odcinka przewodu pokarmowego, do perforacji okrężnicy włącznie (5). Długotrwałe stosowanie NLPZ (tradycyjnych i koksybów) zawsze związane jest z wystąpieniem skutków ubocznych na terenie przewodu pokarmowego. Badania przeprowadzone w medycynie ludzkiej mówią o wzrastającej liczbie działań niepożądanych w okrężnicy, co jest związane ze stosowaniem koksybów (2, 3). Dotychczas niewiele podobnych badań przeprowadzono u psów (11). Jednak z przeglądu piśmiennictwa wynika, że te nieliczne doniesienia, dotyczące badania efektów ubocznych stosowania różnych generacji NLPZ na błonę śluzową okrężnicy u psów, także wnoszą o uszkodzeniu śluzówki (ryc. 1) (29, 30).

O ile u psów bardzo rzadko niekorzystnym zmianom na terenie przewodu pokarmowego towarzyszą objawy kliniczne, w badaniach w medycynie ludzkiej od 8% do 61% pacjentów przyjmujących NLPZ na pewnym etapie terapii skarży się na objawy ze strony przewodu pokarmowego, a aż 10% z nich przerywa leczenie z powodu tych niedogodności (ryc. 2). Skutki uboczne najczęściej występują na początku leczenia i samoczynnie ustępują u większości pacjentów po miesięcznej terapii (2, 3).

NLPZ – profil bezpieczeństwa koksybów

Częstość, z jaką dany lek wywołuje uszkodzenia błony śluzowe...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy