Rynoskopia - Badanie endoskopowe jam nosowych u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie endoskopowe jam nosowych u psów i kotów

Choroby jam nosowych są częstą przyczyną konsultacji w placówkach weterynaryjnych zajmujących się leczeniem psów i kotów. Niestety rozpoznawanie chorób tego narządu jest trudne, gdyż przyczynami objawów klinicznych, takich jak np.: wypływ z nosa, krwawienie z nosa, świst nosowy czy deformacja okolicy nosa, może być wiele zaburzeń rozwijających się w jamach nosowych. W związku z tym w postępowaniu diagnostycznym często do postawienia rozpoznania wymagane jest zastosowanie specjalistycznych metod obrazowych. Jedną z metod obrazowych umożliwiających dokładne obejrzenie jam nosowych jest rynoskopia (1, 4, 9).

Wskazania do rynoskopii

Rynoskopia wskazana jest w przypadku, gdy na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych nie można rozpoznać choroby jam nosowych lub konieczne jest np. pobranie wycinków do badania histopatologicznego oraz usunięcie ciała obcego. Najczęstszymi wskazaniami do rynoskopii są: długotrwały, niepoddający się leczeniu, jedno- lub obustronny wypływ z nosa, jednostronne lub obustronne nawrotowe krwawienie z nosa, utrzymujące się kichanie, świsty nosowe, bolesność okolicy nosa, chrapliwy oddech, oddychanie przez jamę ustną, podejrzenie ciał obcych w jamach nosowych, podejrzenie grzybiczego zapalenia jam nosowych oraz podejrzenie zmian nowotworowych (4, 5, 7, 8, 10, 12-14).

Instrumentarium

Rynoskopię dzielimy na przednią i tylną. Rynoskopia przednia polega na oglądaniu jam nosowych przy pomocy endoskopów sztywnych lub elastycznych, wprowadzanych przez otwory nosowe (nozdrza przednie). Natomiast rynoskopia tylna polega na oglądaniu nozdrzy tylnych (choanae) od strony jamy gardła, najczęściej przy pomocy endoskopów elastycznych zagiętych za podniebienie miękkie (2, 4, 9, 10).

Do rynoskopii przedniej wykorzystywane są najczęściej endoskopy sztywne o następujących parametrach: średnica – od 2 mm do 5 mm, kąt widzenia – od 0° do 30° oraz długość – do 50 cm. Najczęściej wykorzystywane są tu cienkie cystoskopy lub art...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy