Przydatność badania ultrasonograficznego w prowadzeniu ciąży - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność badania ultrasonograficznego w rozpoznawaniu i prowadzeniu ciąży u kotów

Ultrasonografia jest obecnie techniką obrazowania z wyboru, jeżeli chodzi o ginekologię i badanie ciąży zarówno w medycynie człowieka, jak i w medycynie weterynaryjnej. Przyczynił się do tego mający miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat dynamiczny rozwój dotychczas znanych metod i technologii, jak i pojawienie się nowych (badanie dopplerowskie, elastografia, badania przy użyciu kontrastu, USG 3D/4D) (9). W przypadku położnictwa kotów domowych diagnostyka ultrasonograficzna znajduje zastosowanie przy potwierdzaniu ciąży, szacowaniu jej wieku i daty spodziewanego przyjścia miotu na świat, monitorowaniu przebiegu ciąży (tętno i żywotność płodów, prawidłowość rozwoju poszczególnych struktur anatomicznych, wygląd łożyska, błon oraz wód płodowych), a także przy ocenie dojrzałości płodów przed samym porodem.

Owulacja prowokowana

U samicy kota domowego obserwujemy zjawisko nazywane owulacją prowokowaną. Aby doszło do sekrecji GnRH, a w konsekwencji wyrzutu LH, konieczna jest mechaniczna stymulacja pochwy, prowadząca do neurologicznego pobudzenia przysadki mózgowej. Po wyrzucie LH w ciągu 24-27 godzin dochodzi do owulacji (7). Pojedyncze krycie jednak często nie jest wystarczające do wywołania owulacji. Dzieje się tak dlatego, że ilość uwolnionego hormonu luteinizującego jest zależna od liczby kryć, ich intensywności i częstotliwości. Praktyką obserwowaną w wielu hodowlach kotów jest dopuszczanie kotki do kocura przez kolejne 2-3 dni. Podczas każdego z nich dochodzi do około czterech kryć w odstępie 2-4 godzin.

Ciąża u kota domowego trwa średnio 64-66 dni, ale z powodu specyficznej organizacji krycia u tego gatunku, jak i faktu występowania owulacji indukowanej długość czasu od pierwszego krycia do porodu może wahać się od 62 do 71 dni. Z tego powodu, jak i dlatego, że wychwycenie pierwszego dnia rui w większych hodowlach lub przez mniej doświadczonych hodowców nie zawsze jest możliwe, w praktyce lekarsko-weterynaryjnej ustalenie precyzyjnego wieku ciąży, a ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy