Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Prawidłowo wykonany rozmaz krwi jako podstawa wiarygodnego wyniku badania morfologicznego

Barwienie

W hematologii dostępnych jest wiele sposobów barwienia preparatów, ale obecnie wiele lecznic oraz laboratoriów korzysta z szybkiego barwienia przy pomocy zestawu typu Diff-Quick/Hemacolor. Procedura barwienia opisana została w tab. 1.

Tab. 1. Procedura barwienia Diff-Quick/Hemacolor

Inne barwienia, jakie spotyka się powszechnie w hematologii, to barwienie Romanowskiego i jego pochodne, czyli Wrighta, Wrighta-Giemsy, jak również Maya-Grunwalda-Giemsy. Barwienie to, tak jak Diff-Quick, opiera się na kombinacji dwóch barwników: eozyny oraz błękitu metylenowego i/lub któregokolwiek z produktów jego oksydacji. W procedurze barwienia Romanowskiego jako rozpuszczalnik oraz utrwalacz wykorzystywany jest alkohol metylowy.

W wyniku tego barwienia komórki uzyskują niebieską, fioletową lub różową barwę. Błękit ma powinowactwo do środowiska kwaśnego i barwi elementy o takim właśnie pH na kolor błękitny do purpurowego. Z kolei eozyna ma powinowactwo do środowiska zasadowego i powoduje zabarwienie takich elementów na czerwono. Szczegółowe zabarwienie elementów komórkowych przedstawiono w tab. 2.

Tab. 2. Zabarwienie wybranych elementów morfotycznych komórek wg Romanowskiego

Należy pamiętać, że podane w tab. 2 zabarwienia elementów komórkowych mogą różnić się zarówno w przypadku stosowanej modyfikacji barwienia, jak i w przypadku różnic gatunkowych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy