Pod mikroskopem – czy warto wykonywać badania cytologiczne moczu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pod mikroskopem – czy warto wykonywać badania cytologiczne moczu?

Badanie cytologiczne moczu jest kolejnym z długiej listy szybkich i prostych badań, które mogą być wykonywane nawet w małych gabinetach weterynaryjnych. Nie wymagają specjalistycznego sprzętu, wymagane są jedynie: podstawowe wyposażenie laboratoryjne, dobry mikroskop i pewne doświadczenie w przeprowadzaniu badań cytologicznych. Dużym ułatwieniem są organizowane w różnych placówkach kursy cytologiczne, które dają podstawy do samodzielnej oceny preparatów.

Wskazania do badania cytologicznego moczu

W Przychodni Weterynaryjnej THERIOS badanie cytologiczne moczu wykonywane jest w każdym przypadku stwierdzenia zwiększonej liczby komórek nabłonkowych w moczu, szczególnie, jeżeli charakteryzują się znacznego stopnia anizocytozą. Badanie cytologiczne warto wykonać w każdym przypadku stwierdzonych ultrasonograficznie rozrostów w obrębie ściany pęcherza moczowego. Wskazaniem do cytologii może być też duża liczba leukocytów i bakterii widoczna w trakcie oceny niebarwionego osadu. Badanie to w wielu sytuacjach umożliwia zróżnicowanie stanów zapalnych i nowotworów, szczególnie, jeżeli objawy kliniczne oraz badania obrazowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi.

Przygotowanie preparatów

Do badania cytologicznego najlepiej nadaje się mocz pobrany przez cystocentezę lub cewnikowanie, ponieważ zawiera on prawie wyłącznie komórki pochodzące z pęcherza moczowego, przy minimalnym zanieczyszczeniu materiałem z dróg wyprowadzających mocz oraz z pochwy lub napletka. Przy ocenie moczu pobranego podczas mikcji należy uwzględnić możliwość artefaktów w postaci komórek i patogenów z dróg wyprowadzających.

Badanie biochemiczne wykonuje się z moczu porannego. Taki mocz nie nadaje się do badania cytologicznego, ponieważ obecne w nim komórki poddane są wielogodzinnemu działaniu moczu, przez co ulegają zniekształceniom. Do oceny cytologicznej najodpowiedniejszy jest mocz z drugiej lub kolejnej mikcji (7).

Jeżeli w pęcherzu moczowym stwierdzone zostaną rozrosty w obrębie ściany, m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy