Obraz prawidłowy oraz najczęstsze choroby jąder u psów w badaniu USG - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obraz prawidłowy oraz najczęstsze choroby jąder u psów w badaniu USG

W ciągu ostatnich lat badanie ultrasonograficzne na stałe weszło do rutynowej diagnostyki zmian morfologicznych wielu narządów i tkanek. Stanowi często cenne uzupełnienie diagnostycznych analiz laboratoryjnych i cytologicznych. Wprowadzanie nowych głowic ultradźwiękowych pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazu USG. Umożliwia to zobrazowanie na skanach struktur mniejszych niż 1 mm. Badanie to ma szczególne znaczenie w obrazowaniu często spotykanych chorób jąder u psów.

W codziennej praktyce klinicznej badanie usg gonad wykonuje się jednak zwykle w określonych sytuacjach, takich jak poszukiwanie jąder w przypadku wnętrostwa, a także w przypadkach gdy badanie fizykalne wskazuje na powiększenie czy też bolesność gonad. Własne doświadczenia i dane piśmiennictwa wskazują, że wiele zmian zapalnych czy też rozrostowych pozostaje w początkowej fazie bez wyraźnych zmian klinicznych i palpacyjnych (1, 7, 16). Stąd też wynika potrzeba przeanalizowania zmian w obrębie jąder w aspekcie ultrasonograficznym.

Budowa anatomiczna i prawidłowy obraz ultrasonograficzny jąder

U zdrowych, dorosłych psów jądra podwieszone na powrózku nasiennym położone są w worku mosznowym (2, 5). W opisach anatomicznych jądra wyróżnia się dwa końce: głowowy i ogonowy, dwie powierzchnie: boczną i przyśrodkową, oraz dwa brzegi. Jeden z brzegów stanowi leżący po stronie dobrzusznej brzeg wolny jądra, a drugi – najądrzowy – stanowi miejsce przyczepu najądrza (4). Najądrze składa się z głowy utworzonej przez przewodziki odprowadzające jądra, tworzące kręty przewód najądrza (2).

Przewód najądrza kształtuje trzon oraz ogon najądrza. Głowa najądrza zlokalizowana jest dogłowowo, a trzon przebiega ku tyłowi po stronie bocznej i dogrzbietowej jądra, przechodzi w ogon najądrza i nasieniowód. Ten z kolei przebiega dogłowowo od powierzchni przyśrodkowej jądra. Po czym współtworzy powrózek nasienny, który wnika do kanału pachwinowego (16, 18).

Od zewnątrz jądro pokrywa otrzewna trzewna...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy