Obraz prawidłowy oraz najczęstsze choroby jąder u psów w badaniu USG
W ciągu ostatnich lat badanie ultrasonograficzne na stałe weszło do rutynowej diagnostyki zmian morfologicznych wielu narządów i tkanek. Stanowi często cenne uzupełnienie diagnostycznych analiz laboratoryjnych i cytologicznych. Wprowadzanie nowych głowic ultradźwiękowych pozwala na uzyskanie wysokiej rozdzielczości obrazu USG. Umożliwia to zobrazowanie na skanach struktur mniejszych niż 1 mm. Badanie to ma szczególne znaczenie w obrazowaniu często spotykanych chorób jąder u psów.
W codziennej praktyce klinicznej badanie usg gonad wykonuje się jednak zwykle w określonych sytuacjach, takich jak poszukiwanie jąder w przypadku wnętrostwa, a także w przypadkach gdy badanie fizykalne wskazuje na powiększenie czy też bolesność gonad. Własne doświadczenia i dane piśmiennictwa wskazują, że wiele zmian zapalnych czy też rozrostowych pozostaje w początkowej fazie bez wyraźnych zmian klinicznych i palpacyjnych (1, 7, 16). Stąd też wynika potrzeba przeanalizowania zmian w obrębie jąder w aspekcie ultrasonograficznym.
Budowa anatomiczna i prawidłowy obraz ultrasonograficzny jąder
U zdrowych, dorosłych psów jądra podwieszone na powrózku nasiennym położone są w worku mosznowym (2, 5). W opisach anatomicznych jądra wyróżnia się dwa końce: głowowy i ogonowy, dwie powierzchnie: boczną i przyśrodkową, oraz dwa brzegi. Jeden z brzegów stanowi leżący po stronie dobrzusznej brzeg wolny jądra, a drugi – najądrzowy – stanowi miejsce przyczepu najądrza (4). Najądrze składa się z głowy utworzonej przez przewodziki odprowadzające jądra, tworzące kręty przewód najądrza (2).
Przewód najądrza kształtuje trzon oraz ogon najądrza. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii