Najczęstsze błędy i pomyłki popełniane w diagnostyce...

Najczęstsze błędy i pomyłki popełniane w diagnostyce ultrasonograficznej: wątroby, dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego i układu naczyniowego wątroby

Ocena wielkości wątroby

W związku z brakiem norm wielkości tego narządu u psów i kotów wynikającym z różnorodności ras, w diagnostyce ultrasonograficznej nie wykonuje się pomiaru wątroby. Ocena wielkości jest w związku z tym subiektywna i zależna od budowy zwierzęcia. Głównym założeniem w ocenie rozmiaru tego narządu jest ocena jej położenia względem żołądka, łuków żebrowych oraz śledziony (1).

U ras małych psów oraz kotów prawidłowa wątroba jest położona tuż pod łukiem żebrowym, co umożliwia dużo lepszą jej ocenę w porównaniu do ras dużych, u których większa część narządu jest schowana w klatce piersiowej. Ocena zasięgu doogonowych brzegów płatów wątroby będzie pomocna w ocenie wielkości narządu. U ras dużych nie powinna przekraczać ostatnich par żeber, w związku z tym ocena wierzchołków płatów często będzie wykonywana z przestrzeni międzyżebrowych. U małych ras psów i kotów nie powinna znacząco przekraczać łuków żebrowych. Płat prawy wątroby nie powinien wychodzić za poziom nerki prawej, zaś lewy za poziom nerki lewej (ryc. 1, 2).

Czasem u szczeniaków i niektórych ras miniaturowych wątroba może sięgać poza łuk żebrowy, przyczyniając się do błędnej interpretacji jej wielkości. Wówczas trzeba zwrócić uwagę na brzegi wątroby. W przypadku ich ostrego zakończenia wyklucza się powiększenie narządu.

Ocena miąższu wątroby

Ocena miąższu wątroby zawsze stwarza wiele wątpliwości i jest w dużej mierze subiektywna. Warto przypomnieć, że prawidłowy miąższ wątroby powinien być nieco bardziej echogeniczny niż kora nerki i nieco mniej echogeniczny, a bardziej ziarnisty niż echogeniczność śledziony. Dodatkowo w prawidłowym miąższu wątroby powinny być dobrze widoczne żyły wrotne w wyniku kontrastu ich hiperechogenicznej ściany do miąższu wątroby.

Stłuszczenie wątroby w badaniu ultrasonograficznym nie stwarza większych problemów diagnostycznych. Sam miąższ staje się bardziej hiperechogeniczny w stopniu większym, im większe stłuszczenie, a naczynia wrotne tracą s...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy