Mukocele – torbiele śluzowe pęcherzyka żółciowego
Torbiele śluzowe pęcherzyka żółciowego w ostatnim czasie są coraz częściej spotykane w praktyce weterynaryjnej. Prawdopodobnie związane jest to z dynamicznym rozwojem ultrasonografii i ze wzrostem liczby wykonywanych badań USG jamy brzusznej. Pierwsze opisy dotyczące mukoceli pęcherzyka żółciowego pochodzą z 1990 roku. Torbiele śluzowe pęcherzyka żółciowego powstają w wyniku nadmiernej produkcji śluzu przez gruczoły śluzowe nabłonka pęcherzyka żółciowego (1, 3, 6, 7). Do tej pory zaburzenie to zostało opisane u ludzi, psów, fretek i kotów. Aktualnie uważa się, że mukocele są w 50% przyczyną pęknięcia pęcherzyka żółciowego i żółciowego zapalenia otrzewnej.
W literaturze opisywanych jest wiele przyczyn powstawania torbieli śluzowych pęcherzyka żółciowego. Wśród nich najczęściej wymienia się: długotrwały zastój żółci, zaburzenia absorpcji wody z pęcherzyka żółciowego, hiperlipidemię, hipercholesterolemię, długotrwałe stosowanie kortykosterydów, czynniki żywieniowe i środowiskowe. Często mukocele pęcherzyka żółciowego stwierdza się u psów z hyperadenokortycyzmem (choroba Cushinga), niedoczynnością tarczycy oraz zapaleniem jelit (6). Do powstania torbieli śluzowych pęcherzyka żółciowego predysponowane są psy ras małych i średnich w wieku od 3 do 14 lat. Natomiast nie stwierdzono predyspozycji płciowych. Do ras predysponowanych należą: owczarki szetlandzkie, cocker spaniele, sznaucery miniaturowe, pudle miniaturowe, maltańczyki oraz bichony. U owczarków szetlandzkich choroba uwarunkowana jest genetycznie – mutacja genu ABCB4 kodującego białko flipazę (5).
Objawy kliniczne
Objawy kliniczne związane z mukocelami pęcherzyka żółciowego są często niespecyficzne, a w związku z tym choroba ta jest diagnozowana przypadkowo podczas przeglądowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Do najczęściej [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii