Jak przygotować materiał do badania cytologicznego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak przygotować materiał do badania cytologicznego?

Przygotowanie preparatów

Preparaty odciskowe najlepiej wykonać przed oczyszczeniem oraz po oczyszczeniu powierzchniowej zmiany. Szkiełko należy delikatnie przyłożyć do skóry, uważając, aby komórki nie uległy zniszczeniu. W przypadku dużych strupów należy wykonać preparat odciskowy także z ich dolnej powierzchni, gdyż niektóre organizmy, takie jak Dermatophilus congolensis, często izoluje się właśnie z takich miejsc.

Zeskrobiny

Pobiera się je głównie w celu wykrycia ektopasożytów, a niekiedy również strzępków lub zarodników grzybów. W zmienionym chorobowo miejscu przycina się sierść, najlepiej nie usuwając przy tym łusek ani strupów. Następnie na ostrze skalpela nanosi się kilka kropli olejku parafinowego, po czym tak przygotowanym ostrzem przesuwa się kilka razy po skórze, zeskrobując z niej materiał do badania zależnie od pożądanej głębokości. Niewybarwiony preparat przykrywa się szkiełkiem nakrywkowym i ogląda pod mikroskopem przy 4-10-krotnym powiększeniu.

Rozmazy

Wykonuje się je, delikatnie przetaczając wymazówkę lub szczoteczkę cytologiczną po powierzchni zmiany. Przed pobraniem próbki powierzchnie bardzo wilgotne należy osuszyć gazikiem (np. załzawione oczy), aby uniknąć wprowadzenia artefaktów do preparatu. W przypadku gdy powierzchnia zmiany jest zbyt sucha, wymazówkę lub szczoteczkę można zwilżyć roztworem fizjologicznym.

Biopsja aspiracyjna i biopsja aspiracyjna cienkoigłowa

Biopsję aspiracyjną cienkoigłową wykonuje się poprzez wprowadzenie do guza igły wraz z podłączoną do niej strzykawką w celu uzyskania podciśnienia, dzięki któremu materiał tkankowy zostanie zaaspirowany do igły. Podczas utrzymywania ujemnego ciśnienia w cylindrze strzykawki kilkakrotnie zmienia się ułożenie igły w masie guza poprzez delikatne wycofywanie igły i wprowadzanie jej pod innym kątem. Ważne jest, żeby podczas tej czynności nie wysunąć igły ze zmiany, ponieważ zaaspirowany materiał dostanie się do strzykawki, przez co może być nie do odzyskania.

G...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy