Infekcje układu oddechowego kotów – kiedy wykonać badanie PCR, a kiedy badanie bakteriologiczne

Infekcje układu oddechowego kotów – kiedy wykonać badanie PCR, a kiedy badanie bakteriologiczne

Objawy zakażenia Mycoplasma felis lub Chlamydia felis mogą obejmować zapalenie spojówek, zapalenie rogówki i gorączkę aż do ciężkiego zapalenia płuc, chociaż to drugie występuje rzadko. Obydwa patogeny są również powiązane z problemami rozrodczymi. Zakażenia chlamydiami są częste u kociąt. PCR jest metodą z wyboru w rutynowej diagnostyce zakażeń mykoplazmą i chlamydiami. Bordetella bronchiseptica odgrywa mniej znaczącą rolę u kotów i częściej wiąże się z infekcjami dolnych dróg oddechowych. Bakterię tę można wykryć nie tylko za pomocą PCR, ale także hodowli bakteryjnej, co ma tę zaletę, że można później przeprowadzić test wrażliwości na antybiotyki.

Wskazówka: w celu przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki ważne jest, aby od pacjentów z podejrzeniem URTD pobrać wymazy bez podłoża transportowego (z oka/jamy ustnej i/lub gardła) do PCR oraz wymazy z podłożem transportowym (z tych samych miejsc) do hodowli bakteryjnej przed rozpoczęciem leczenia.

S. canis i S. equi ssp. zooepidemicus opisywane są jako komensale występujące na powierzchni błon śluzowych zdrowych kotów.

W pewnych warunkach, takich jak stres, wysokie ryzyko infekcji lub immunosupresja, bakterie te mogą również powodować choroby pierwotne, od zapalenia zatok po zapalenie płuc, szczególnie w większych skupiskach kotów (obiekty hodowlane, schroniska dla zwierząt). S. equi ssp. zooepidemicus zwrócił na siebie uwagę po wybuchu epidemii w schronisku w Izraelu w 2010 roku, gdzie wyizolowano go od dużej części zmarłych kotów z ropną wydzieliną z nosa, kaszlem, zapaleniem zatok, dusznością i zapaleniem płuc. Obydwa wymienione powyżej gatunki należą do grupy paciorkowców beta-hemolitycznych i można je łatwo hodować. Mogą one również odgrywać rolę wtórnych czynników zakażeń, podobnie jak Staphylococcus spp., Pasteurella multocida i Escherichia coli (E. coli).

Wskazówka: dodatkowo przydatne jest badanie na obecność FeLV (wirusa białaczki kotów) i FIV (wirusa niedoboru odporności kotów), ponieważ zw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy