Dolne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dolne drogi moczowe psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym – cz. I

Ultrasonografia zrewolucjonizowała diagnostykę chorób urologicznych. Badanie ultrasonograficzne układu moczowego dostarcza wielu cennych informacji, świetnie uzupełniających badanie radiologiczne, i obecnie jest rutynową procedurą w praktyce weterynaryjnej. Wszystkie zmiany narządów układu moczowego, których obecność podejrzewa się na podstawie wywiadu i wyników badania klinicznego, są wskazaniem do badania ultrasonograficznego (1). Zalety tej metody to nieinwazyjność oraz możliwość dokładnej oceny wielkości i – co ważniejsze – struktury badanych narządów. Pęcherz moczowy z powodu powierzchownego położenia idealnie nadaje się do badania ultrasonograficznego. Ponadto akustyczne właściwości moczu, jak każdego płynu, tworzą świetny kontrast.

W trakcie badania pęcherza moczowego ocenia się pozostałe odcinki dolnych dróg moczowych – dalszą część moczowodów oraz cewkę moczową. Niezmienione moczowody nie są widoczne w obrazie ultrasonograficznym, ale gdy dochodzi do ich poszerzenia, łatwo je zobrazować. Badanie przez powłoki brzuszne cewki moczowej ograniczone jest do jej bliższego odcinka, ale to właśnie w tym miejscu najczęściej występują zmiany nowotworowe.

Do najczęstszych zmian patologicznych dolnych dróg moczowych spotykanych w obrazie ultrasonograficznym należą: zapalenie, guzy nowotworowe, kamica moczowa, skrzepy krwi, uchyłki, ciała obce, pęknięcie pęcherza, ektopia moczowodu, torbielowate poszerzenie ujścia moczowodu do pęcherza.

Przygotowanie pacjenta i technika badania 

W trakcie badania pęcherz moczowy powinien być średnio wypełniony. W tym celu pacjent nie powinien oddawać moczu przez 3 godziny poprzedzające badanie. Nadmierne wypełnienie pęcherza prowadzi do ścieńczenia jego ściany, przez co można przeoczyć niektóre zmiany. Jeżeli pęcherz moczowy jest słabo wypełniony moczem, pewne zmiany również mogą być niewidoczne, a niekiedy nawet samo zlokalizowanie pęcherza jest trudne. W takiej sytuacji zwierzęciu można podać środek moczopędny l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy